Şu An Okunan
Pera Film’de ‘Uğrak’

Pera Film’de ‘Uğrak’

31 Ocak – 26 Şubat

Pera Film, yeni yılın ilk programında Pera Müzesi’ndeki ‘Zamane İstanbulları’ sergisinden ilham alan ‘Uğrak’ adlı film seçkisini seyirciyle buluşturuyor. İstanbul’un bugününe katmanlı ve yenilikçi bir bakış atan fotoğrafları bir araya getiren ‘Zamane İstanbulları’ sergisi, İstanbul’da yaşayan 11 fotoğrafçının bir bütün olarak sergilenmemiş yakın tarihli çalışmalarından oluşuyor. Boşluk, yalnızlık, tekinsizlik gibi belli başlı temalar altında kentten kesitler sunan serginin küratörlüğünü Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler üstleniyor.

Pera Film’in, sergiden ilhamla hazırladığı film programı ise uğrayıp gitmek anlamına gelen, geçici bir durak yapmak ve sık sık gitmek anlamlarını da kapsayan ‘uğrak’ kelimesini kendine başlık alıyor. İstanbul’u bir uğrak yerine dönüştüren filmleri bir araya getiren programda deneysel, kurmaca ve belgesel türlerinde dokuz film yer alıyor.

Seçkide Alain Robbe-Grillet’nin ilk yönetmenlik denemesi olan ve büyülü, gerçeküstü bir durağanlığa sahip İstanbul manzarasını kendine dekor alan imzalı Ölümsüz Kadın (L’Immortelle, 1963), Merlyn Solakhan’ın kamerasıyla İstanbul’u adımlarken kentin dünü ve bugününü de tartışmaya açtığı Şehir (1983), Türkiye’de askerî darbeden birkaç yıl sonra İstanbul sokaklarını dolaşan bir kadını takip eden, Solakhan’ın bir diğer filmi olan Tekerleme (1984) ve kendine bir grupta ve dünyada bir yer bulmaya çalışan genç bir müzisyen olan Zombi’nin hikâyesini anlatırken İstanbul ve Helsinki arasında mekik dokuyan Mika Kaurismäki imzalı Zombi ve Hayalet Tren (Zombie ja Kummitusjuna, 1991) filmleri yer alıyor.

İstanbul Boğazı

Bunlara ek olarak Maurice Pialat’nın, görüntü yönetmeni Willy Kurant’la birlikte Türkiye’de çektiği beş kısa film de program kapsamında ve ‘Türkiye Günceleri’ başlığı altında seyirciyle buluşuyor. Tamamı yönetmen Pialat tarafından 1964 yılında çekilen kısalar şu şekilde: İstanbul Boğazı (Bosphore), Bizans (Byzance), Haliç (Corne d’Or), İstanbul (Istanbul) ve Galip Usta (Maître Galip).

‘Uğrak’ adlı film programı, 31 Ocak – 26 Şubat tarihleri arasında Pera Müzesi’nde gerçekleştiriliyor. Programla ilgili detaylara müzenin internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

peramuzesi.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.