Şu An Okunan
Bozcaada Ekolojik Belgesel Film Festivali Başvuruları Bekliyor

Bozcaada Ekolojik Belgesel Film Festivali Başvuruları Bekliyor

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali (BIFED), 30 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında Bozcaada’da gerçekleşecek. Festivale son başvuru tarihi 15 Ağustos.

Daimi teması ‘Çevre’ olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali, ülkemizde ekoloji konusunda ciddi ve bağımsız bir platform yaratılmasına öncülük etmek ve bu türden çalışmaları ödüllendirmek amacıyla hayata geçti.

Festivalin Koordinatörlüğünü, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde belgesel film dersleri veren; Uluslararası FIMa Video Atölyeleri’, Ulusal Çevre Senaryo Ödülleri, Antalya Altın Portakal Uluslararası Kısa Film Video Festivali’nin kurucusu ve ilk yönetmeni olan; deneysel ve belgesel film yönetmeni Ethem Özgüven üstleniyor

Festivalin Yönetmenliğini Ethem Özgüven ile birlikte Kum, 4857, Hakikat, Can Yelekleri Koltukların Altında Değildir gibi belgesel ve kısa filmlerin yönetmenliğini yapan; Ulusal Çevre Senaryo Ödülleri, Antalya Altın Portakal Uluslararası Kısa Film Video Festivali, Karşı Sanat gibi kurumlarda ve çalışmalarda küratör, uluslararası ilişkiler direktörü, kurucu ve eğitmen olarak görev almış Petra Holzer Özgüven yürütüyor.

Yarışma Bölümü
Festival’in jürisinde; Ülkemizin en önemli yönetmenlerinden Yeşim Ustaoğlu, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) ve SİYAD Başkanı Alin Taşçıyan, ödüllü beslgesel yönetmeni Nathalie BorgersMısır’da Çocuk Göçmenler, Konşma Özgürlüğü, 301 Numaralı Makale filmlerin yönetmeni, çevre ve insani sorunlarla ilgili çalışmalaryıla bilinen diplomat ve siyasetçi Şafak Pavey, sinema yazarı-akademisyen Z. Tül Akbal Süalp, sinema yazarları Seray Genç ve Cüneyt Cebenoyan yer alıyor

BIFED Yarışma Bölümü ekoloji (çevre) ile ilgili sorunlar ve çözüm önerilerini içeren, insanı, doğayı, tarımı, balıkçılığı, yerleşimleri, denizleri ve bunlarla ilgili sorunları ve çözümleri ele alan 2010’dan sonra üretilmiş tüm belgesel yapımlara süre kısıtlaması olmaksızın açıktır.

Yarışma Bölümü’nde, aday filmler arasından jürinin seçeceği En İyi Belgesel Film’e 7000 TL, 2. En İyi Film’e 5000 TL ve 3. En İyi Film’e ise 3000 TL ödül verilecektir.

Son Başvuru Tarihiİ: 15 Ağustıos 2014
Belgesellerin 15 Ağustos 2014 Cuma akşamına kadar, BIFED Bozcaada Belediyesi Bozcaada Çanakkale adresine yollanması gerekmektedir.

Festivale katılım koşulları ve başvuru formları www.bifed.org adresinden temin edilebilir.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.