Şu An Okunan
Çarlardan Yıldızlara: Fantastik Rus Sineması

Çarlardan Yıldızlara: Fantastik Rus Sineması

Pera Film / 30 Ekim-12 Aralık

Pera Film, Seagull Films ile işbirliğiyle Rusya sinemasının fantastik bilimkurgu geleneğinden dikkat çeken örnekleri Çarlardan Yıldızlara: Fantastik Rus Sineması seçkisinde bir araya getiriyor. Seçkinin küratörleri arasında Yaratığın Dönüşü (Aliens, 1986) ve Terminator 2: Kıyamet Günü (Terminator 2: Judgment Day, 1991) filmlerindeki özel efekt çalışmasıyla Oscar alan Robert Skotak da yer alıyor. Ladislaw Starewicz’in öncü animasyonuyla başlayıp sessiz sinema klasiği Aelita: Mars Kraliçesi’ne (Aelita, 1924) uzanan ve Aleksandr Ptushko ile Pavel Klushantsev’in filmleriyle gelişen Rus fantastik sineması, usta yönetmen Andrey Tarkovski’nin çektiği filmlerle bambaşka boyutlara da ulaşmıştı. Stanley Kubrick’in başyapıtı 2001: Bir Uzay Macerası’ndan (2001: A Space Odyssey, 1968) yıllar önce insanlığın uzaya yapacağı seyahatle ilgili filmlerin çekildiği Sovyet sineması, keşfedilmeyi bekleyen nefes kesici filmlerle dolu.

Program kapsamında, Andrey Tarkovski’nin sinema tarihinin klasikleri arasında sayılan Solaris (1972) ve İz Sürücü (Stalker, 1979) filmlerinin de aralarında bulunduğu sekiz yapım izleyicilerle buluşacak. Jakov Protazanov imzalı Aelita: Mars Kraliçesi, gezegenler arası seyahat üzerine çekilmiş ilk uzun metrajlı film olma özelliğini taşıyor. Zeki bir mühendis ve huysuz bir askerin Kızıl Gezegen’e yaptıkları yolculuğu anlatan film, Sovyet konstrüktivizminden izler taşıyan set tasarımıyla zamanının ötesinde bir film. Aleksandr Kazantsev’in romanından uyarlanan Fırtına Gezegeni (Planeta Bur, 1961), Venüs’e ulaşan kozmonotların heybetli volkanik dağlar arasında tarih öncesinden kalma yaratıklarla mücadelesini anlatan fantastik bir macera. Fırtına Gezegeni ile aynı yıl çekilen Amfibi İnsan (Chelovek-Amfibiya) Rusya tarihinin en fazla izlenen filmlerinden biri. Film, solungaçları olan yakışıklı bir mutantın bir sahil kasabasında geçen hikâyesini konu ediniyor. Sıfır Kenti (Gorod Zero, 1988) ise küçük bir kasabaya gelen Moskovalı mühendis Varakin’in başından geçen tuhaf olayları ele alan fantastik öğelerle süslü absürd bir komedi. Günümüzde kült statüsüne ulaşmış olan Zor Yollarla, Yıldızlara (Cherez Ternii k Zvyozdam, 1981) ise biyonik kadınlar, kozmik paralı askerler ve takım elbise giymiş robotların yer aldığı nev-i şahsına münhasır bir yapım. Rus fantastik sinemasının güncel örneklerinden Aya İlk Ayak Basan (Pervye na Lune, 2005) alternatif bir gerçeklikte, 1938 yılında Ay’a giden Ivan Kharlamov’un öyküsünü etkileyici bir üslupla anlatıyor.

www.peramuzesi.org.tr

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.