Şu An Okunan
Dadaş Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Dadaş Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

8. Uluslararası Dadaş Film Festivali, 16-20 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleşti. Festival kapsamında Türkiye sinemasının yanı sıra Avrupa sinemasından da birçok film izleyicilere sunuldu.

Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde, jüri olarak görev alan Füruzan, Nilüfer Açıkalın, Thomas Balkenhol ve Fırat Sayıcı’nın değerlendirmeleri sonucu oy çokluğuyla verilen ödüller sahipleri ile buluştu. Ayrıca törende, festivalin düzenlenmesine katkı sağlayanlara teşekkür plaketi verildi.

Törende, Reis Çelik’in yönettiği Lal Gece En İyi Film ve En İyi Kurgu ödülünü almaya hak kazandı. En İyi Yönetmen ödülünün sahibi Gözetleme Kulesi filmiyle Pelin Esmer oldu. En İyi Kadın oyuncu ödülünü Lal Gece filmindeki performansıyla Dilan Aksüt ve Gözetleme Kulesi filmindeki rolüyle Nilay Erdönmez alırken, En İyi Erkek Oyuncu ödülü ise yine Lal Gece filmiyle İlyas Salman’a gitti.

Tepenin Ardı filmi, En İyi Senaryo ödülünü Emin Alper’e, En İyi Görüntü Yönetimi ödülünü de George Chiper’e kazandırdı.  Gecede Saki Çimen ise Ateşin Düştüğü Yer filmi ile En İyi Müzik ödülünü kucaklayan isim oldu.

8. Uluslararası Dadaş Film Festivali’nde onur ödüllerinin sahipleri ise; Nebahat Çehre, Engin Çağlar, Eşref Kolçak, Şefik Döğen ve Abdurrahman Keskiner’di.

Organizasyon Komite Başkanı Nil Gürpınar, festival ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Babam Cahit Gürpınar’ın vefatından sonra Erzurum’da sanat ve kültür adına neler yapılıyor diye araştırma yaptım. Hiçbir şeyin yapılmadığını görünce, Erzurum’un ilk sinemalarından birinin sahibinin kızı olarak ve Türk sinema tarihinde önemli yeri olan Dadaş Film’in de varisi olarak Erzurum’da bir film festivali yapmaya karar verdim. Böylece;  Erzurum gençliğine ve halkına kültür ve sanat hizmeti sunaca, ayrıca sinema sektörüne de destekte bulunacaktım. 8 yıldır düzenlediğimiz Dadaş Film Festivali’nin önümüzdeki yıllarda daha da büyüyeceğine ve ülkemizde önemli bir yere sahip olacağına inanıyorum.”

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.