Şu An Okunan
Documentarist’in Onur Konuğu Sean McAllister’la ‘Sinema Dersi’

Documentarist’in Onur Konuğu Sean McAllister’la ‘Sinema Dersi’

15 Haziran’da perdelerini açacak olan Documentarist 12. İstanbul Belgesel Günleri yine önemli bir belgesel ustasını ağırlıyor. Documentarist’in bu yılki ‘Onur Konuğu’ İngiliz belgeselci Sean McAllister.

Festival kapsamında 16 Haziran Pazar günü 17:00’da Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Altyazı Sinema Dergisi işbirliğiyle Sean McAllister’la bir ‘Sinema Dersi’ gerçekleştirilecek. Herkese açık olan etkinlikte İngilizceden ardıl Türkçe çeviri mevcut.

İşçi kökenli bir aileden gelen ve sinemayı kendi olanaklarıyla öğrenen Sean McAllister, farklı coğrafyalara giderek burada tanıştığı insanlarla yakın ilişkiler kuran ve anlattığı insanların hayatlarına müdahil olarak hayli ilginç, tartışmaya değer filmler üreten bir belgeselci.

Documentarist’te festival boyunca izleyeceğimiz McAllister seçkisinde Japonya, Irak, Yemen, Suriye ve İngiltere’de çekilmiş belgeseller bulunuyor: Yönetmenin son filmi Kuzeyli Bir Can’ın yanı sıra (A Northern Soul, 2018), Bağdatlı Liberace (The Liberace of Baghdad, 2004), Japonya: Bir Aşk ve Nefret Hikâyesi (Japan: A Story Of Love And Hate, 2008), Zoraki Devrimci (The Reluctant Revolutionary, 2012) ve Suriyeli Aşk Hikâyesi (A Syrian Love Story, 2015) adlı belgeselleri de 20 Haziran’a kadar Documentarist kapsamında izlemek mümkün.

documentarist.org

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.