Şu An Okunan
İstanbul Kürt Film Festivali

İstanbul Kürt Film Festivali

6-10 Mart / Mezopotamya Sinema

Kürt sinemasının gelişimine katkıda bulunmak, Kürt sinemacılarla İstanbullu sinemaseverleri bir araya getirmek ve doğrudan ya da dolaylı sansüre uğramış Kürt filmlerini izleyiciye ulaştırmak amacıyla Mezopotamya Sinema tarafından düzenlenen İstanbul Kürt Film Festivali, 6 Mart akşamı Kenter Tiyatrosu’nda yapılacak açılış töreniyle başlıyor. Ma Music grubunun bir konser vereceği açılış gecesinde, Veysi Altay’ın Bîr (Kuyu) adlı orta metrajlı belgeseli gösterilecek. Bîr, 1995 yılında Dargeçit’te yedi kişinin zorla kaybedilmesi olayına ve onların kemiklerine ulaşmak için mücadele veren ailelerin hikâyesine odaklanıyor.

İstanbul Kürt Film Festivali programında öne çıkan yapımlar arasında, Hakkari’de bir kilim atölyesinde çalışan ve estetik ameliyat olma hayalleri kuran genç Eylem’in öyküsünü anlatan Ender Özkahraman imzalı Biryareke Zor (Zor Bir Karar), Ali Kemal Çınar’ın Kürtçeyi anlasa da konuşamayan ve bu yüzden iki işi aynı anda yapamaz hâle gelen bir adamı konu alan trajikomik filmi Di Navberê De (Arada) ve Diyarbakır 5 no’lu cezaevindeki mahkûmların 14 Temmuz 1982 tarihindeki isyanını konu alan Haşim Aydemir imzalı 14 Tîrmeh (14 Temmuz) sayılabilir.

Programdaki belgesellerden bazıları da şöyle: Hüseyin Tabak’ın Yılmaz Güney belgeseli Çirkin Kral Efsanesi, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2015’te başlayan sokak çatışmalarını ve ardından yaşananları konu alan Ax û Welat, 2013 yılında Paris’te suikast sonucu öldürülen Sakine Cansız’ın yaşamına odaklanan Jiyana Min Her Şer Bû (Hep Kavgaydı Yaşamım) ve İsveçli yönetmen Ann-Sophie Persson’un bir kadın dengbeji konu alan Gazîn’i.

Festival programında çok sayıda kısa film de yer alıyor. Özcan Alper’in çatışmalı dönemde yaşanan yıkımı genç bir şairin gözünden aktaran şiirsel animasyonu Yıkıntılar Arasında, yazar ve yönetmen Ruken Tekeş’in imzasını taşıyan Hevêrk (Çember) ve aynı zamanda oyuncu olarak tanınan Aram Dildar’ın yönettiği Hazırıyek Bo Derengmayınê (Geç Kalışa Hazırlık), bunlardan bazıları.

İstanbul Kürt Film Festivali’nde gösterimler dışında, 7 Mart günü saat 13:00’te Mezopotamya Sinema’da, moderatörlüğünü Nalîn Acar’ın üstleneceği ‘Kürt Sinemasının Tarihsel Gelişimi’ başlıklı bir panel de düzenlenecek. Kenter Tiyatrosu’ndaki açılış ve kapanış törenleri dışında tüm gösterimler Mezopotamya Sinema’da yapılacak.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.