Şu An Okunan
İstanbul Modern Sinema’da ‘Biz de Varız!’

İstanbul Modern Sinema’da ‘Biz de Varız!’

11-25 Ocak / İstanbul Modern

On yılı aşkın süredir Türkiye sinemasının son dönem örneklerini ‘Biz de Varız!‘ programıyla izleyiciyle buluşturan İstanbul Modern Sinema, geleneğini bu yıl da sürdürüyor. Yeni yılın bu ilk programı belgeselden kurmacaya, keşif filmlerden vizyonda kendine yeterince yer bulamamış yapımlara uzanıyor. Çok sesli bir zemin yaratan programda hikâye ve anlatım tarzlarıyla öne çıkan yenilikçi filmler yer alıyor.

Son iki senenin dikkat çeken yapımlarını bir araya getiren programda Tokyo Film Festivali’ndeki dünya prömiyeri sonrası Rotterdam, Vancouver gibi önemli festivallerde de gösterilen Melisa Önel imzalı Aniden (2022), prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan ve daha sonra Adana Altın Koza Film Festivali’nde kazandığı ödüllerle dikkat çeken Umut Subaşı imzalı Sanki Her Şey Biraz Felaket (2023), İstanbul Film Festivali’nde Onat Kutlar anısına verilen Kariyo & Ababay Vakfı Jüri Özel Ödülü dâhil iki ödül kazanan Fikret Reyhan imzalı Cam Perde (2023), dünya prömiyerini Berlinale’de yapan ve son olarak 34. Ankara Film Festivali’nde En İyi Yönetmen dâhil yedi ödül kazanan Ayşe Polat imzalı Kör Noktada (2023), 34. Ankara Film Festivali’nde En İyi Film dâhil dört dalda ödül kazanan Tunahan Kurt imzalı Karganın Uykusu (2023) ve Zeki Demirkubuz’un uzun bir aradan sonra sinemaya dönüşünü müjdeleyen yeni filmi Hayat (2023) öne çıkıyor. Alpgiray M. Uğurlu imzalı Açık Kapılar Ardında (2023), Bekir Bülbül imzalı Bir Tutam Karanfil (2023), Filiz Kuka imzalı Yüzleşme (2023) ve Erol Afşin imzalı Yanıyor (2023) da seyirciyle buluşacak yapımlar arasında.

Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar

Programda son iki senenin öne çıkan belgesellerinden örnekler de yer alıyor. Hem İstanbul Film Festivali ve hem de SİYAD Ödülleri’nden En İyi Belgesel ödülü kazanan Somnur Vardar imzalı Boşlukta‘nın (2022) başı çektiği seçkide Sinematek’in Türkiye’deki etki ve gelişimini takip ederken Onat Kutlar’ın yaşam öyküsünden de izler taşıyan Önder Esmer’in Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar (2023), genç bir kadının yönetmen Ömer Kavur’la kurduğu hayali diyalog üstünden sorularına yanıt aradığı Fırat Özeler imzalı Kavur (2023), ses mühendisi, yapımcı ve yönetmen Necip Sarıcı’nın hikâyesini anlatan Mehmet Güreli imzalı Sinema Hakikatinin İçinde Uzun Bir Yolculuk: Necip Sarıcı (2023) ve Kıbrıs’ta ‘Tavuri’ lakabıyla bilinen, meşhur dolandırıcı ve hırsız Mustafa Serttaş’ın hayatını anlatan Derviş Zaim imzalı Tavuri (2023) filmleri de izlenebilecek.

On birincisi düzenlenen ‘Biz de Varız!’ gösterimlerine filmlerin yönetmenleri ve ekipleri de katılım gösterecek. Programa dair detaylı bilgiye İstanbul Modern’in internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

istanbulmodern.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.