Şu An Okunan
İstanbul Modern Sinema’da ‘Yönetmenin Seçimi: Nisan Dağ’

İstanbul Modern Sinema’da ‘Yönetmenin Seçimi: Nisan Dağ’

21-31 Mart

‘Yönetmenin Seçimi’ adlı programla İstanbul Modern Sinema, bir yönetmenin etkilendiği, ilham aldığı ya da sevdiği filmleri seyirciyle buluşturuyor. Serinin ilk konuğu Nisan Dağ olurken yönetmenin sinema dünyasını besleyen filmlerden oluşan seçki 21-31 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 2014 yılında Esra Saydam’la birlikte imza attığı Deniz Seviyesi‘yle tanınan Nisan Dağ, ikinci uzun metraj filmi Bir Nefes Daha‘da kamerasını İstanbul’un arka sokaklarına çevirerek bonzai bağımlılığıyla mücadele eden bir rapçinin hikâyesini anlatıyor. Dünya prömiyerini 24. Tallinn Black Nights Film Festivali’nde yapan ve burada Dağ’a En İyi Yönetmen ödülünü getiren Bir Nefes Daha, 28. Adana Altın Koza Film Festivali’nde de En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dâhil altı ödül kazandı. Dağ, Emre Şahin’le birlikte Netflix Türkiye’nin yeni özel yerli yapımı Pera Palas’ta Gece Yarısı‘nın yönetmen koltuğunu paylaşıyor.

Dağ ‘Yönetmenin Seçimi’ programı için kendi sinema hikâyesini besleyen beş kadın yönetmenin imzasını taşıyan filmler seçti. Programda yer alan yapımlar şöyle sıralanıyor: Alcarràs filmiyle Berlinale’de büyük ödül Altın Ayı’yı kazanan Carla Simón’un ilk filmi ’93 Yazı (Estiu 1993, 2017), oyuncu kimliğiyle tanınan Jordana Spiro’nun yönetmen koltuğunda oturduğu ilk filmi olan ve Sundance Film Festivali’nde NEXT Yenilikçi Ödülü’ne layık bulunan Gece Yaklaşıyor (Night Comes On, 2018), Elizabeth Wood’un prömiyerini Sundance’te gerçekleştiren ilk uzun metrajlı filmi Sıcak Yaz (White Girl, 2016), Rebecca Thomas’la Julia Garner’ı bir araya getiren Elektrik Çocukları (Electrick Children, 2012) ve yönetmenliğini ​​Josephine Decker’ın üstlendiği Madeline Madeline’i Oynuyor (Madeline’s Madeline, 2018).

İstanbul Modern’in internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek gösterimlere katılım ücretsiz. ‘Yönetmenin Seçimi: Nisan Dağ’ program takvimi ise şu şekilde:

  • ’93 Yazı / Estiu 1993 – 21-23 Mart
  • Madeline Madeline’i Oynuyor / Madeline’s Madeline – 23-25 Mart
  • Sıcak Yaz / White Girl – 25-27 Mart
  • Elektrik Çocukları / Electric Children – 27-29 Mart
  • Gece Yaklaşıyor / Night Comes On – 29-31 Mart

istanbulmodern.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.