Şu An Okunan
İstanbul Modern’de Chris Marker Filmleri

İstanbul Modern’de Chris Marker Filmleri

İstanbul Modern Sinema, ‘Modernlik? Fransa ve Türkiye’den Manzaralar’ sergisine paralel olarak, Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle düzenlediği Heykeller de Ölür başlıklı programda, geçtiğimiz temmuz ayında kaybettiğimiz Fransız sinemacı Chris Marker’ın 13 filmini gösteriyor.

Yönetmenin 1952 yılında Helsinki Olimpiyatları üzerine çektiği ilk filminden başlayarak 2012 Viyana Film Festivali için hazırladığı fragmanın videosuna uzanan bu program, yönetmenin özel montaj estetiğini, fotoğraf karelerini ve imgeleri biriktirmedeki zekasını konuşturduğu avangart belgesellerden oluşuyor.

7-17 Şubat tarihleri arasında İstanbul Modern Sinema’da gösterime sunulacak Heykeller de Ölür programında ilk göze çarpan film, siyah-beyaz fotoğraflarla anlatılan bir bilimkurgu hikayesi olan ve 1995’te Oscar adayı olan Terry Gilliam’ın 12 Maymun’u ile birlikte yeniden gündeme gelen Dalgakıran (La Jetée).

Toplu gösterimde dikkat çeken diğer filmler ise, insan hafızası ve hatırlama üzerine Japonya’dan Afrika’ya uzanan karmaşık bir yol filmi olan 1983 yapımı Güneşsiz (Sans Soleil), 1900 ile 1989 yılları arasında yaşamış Rus yönetmen Alexander Medvedkin’e ithaf edilen Son Bolşevik (Le Tombeau D’Alexandre), Chris Marker’ın Andrei Tarkovski’nin filmografisinden parçalarla, son filmi Kurban’ın (Offret, 1986) setinden çektiği bölümleri ve yönetmenin kanserle mücadelesinin görüntülerini bir araya getirdiği Arsenevich’in Bir Günü (Une Journée D’Andrei Arsenevich), 21 Ekim 1967’de  farklı insan gruplarından100 bin protestocunun toplanarak Pentagon’a doğru yaptığı yürüyüşü anlatan Pentagon’un Altıncı Yüzü ve Sol hareketin 1967 yılında ortaya çıkışına ve Latin Amerika’nın sosyalist hareketlerine eğilen Havanın Dibi Kırmızıdır (Le Fond De L’air Est Rouge).

Chis Marker’ın birçok kısa filminin de izleyicilerle buluşacağı gösterimler, sinema tarihinin en özgün isimlerinden birini tanımak ve daha da öteye geçerek onun tüm filmografisine hâkim olmak için bulunmaz bir fırsat.

Gösterim programı ve ayrıntılı bilgi için: https://www.istanbulmodern.org/tr/sinema/pek-yakinda/heykeller-de-olur_1080.html

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.