Şu An Okunan
TISFEST 5 Şubat’ta Başlıyor

TISFEST 5 Şubat’ta Başlıyor

 

5-9 Şubat 2013 tarihleri arasında düzenlenecek TISFEST bir kısa film yarışmasından ibaret değil, herkese açık “masterclasslar”da, genç sinemacılar sinema dünyasının tecrübeli isimleriyle fikirlerini paylaşma, onlardan yardım alma şansına sahip olacaklar. 5 gün sürecek etkinlikte özel film gösterimleri de düzenlenecek.

TISFEST’in 5 günlük programında Fransız Kültür Merkezi, Goethe Enstitüsü ve Pera Müzesi’nde düzenlenecek olan, dünyanın dört bir yanından kısa ve uzun metraj film gösterimleri dışında, Beyoğlu’nun yükselen gece kulüplerinden olan Kasette İstanbul’da her gece festivale özel partiler de bulunuyor.

Festivale katılan tüm genç kısa filmcilerin filmleri günde 3 seans olmak üzere 5-8 şubat arası her gün Goethe Enstitüsü’nde seyirciyle buluşacak. Detaylı gösterim programınaysa www.tisfest.com veya sosyal medyadan ulaşmak mümkün.

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Bir Zamanlar Anadolu’da filminin senaristi Ercan Kesal ile Senaryo Atölyesi, Habertürk gazetesi yazarı Kerem Akça tarafından verilecek olan “Yeni Türkiye Sinemasında Yükselen Eğilimler” konulu masterclass ve Semih Bulgur ile Storyboard çizim atölyeleri ise festivalin diğer sürprizleri.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden 200’e yakın kısa filmin gösterileceği festivalde uluslararası panorama kısaları tam 13 farklı seçki altında gösterilecek. Bu seçkilerden öne çıkanlar savaş karşıtı filmlerin bulunduğu “Shoot Films Not People”, gençlik sorunlarının işlendiği “Generation Z”, terör algısını sorgulayan “Staterror” seçkileri. Festivalde, genç Fransız sanatçı Jean-Gabriel Périot için de ayrılmış bir seçki bulunuyor. Sanatçının filmlerinden dokuzunun gösterileceği bu seçki, Fransız Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

Hrant Dink Vakfı’nın katkılarıyla gösterilen Vicdan Filmleri, yönetmenliğini Ümit Kıvanç’ın yaptığı Ağlama Anne Güzel Yerdeyim ve Metin Avdaç imzalı Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali programda öne çıkan diğer filmler.

Türkiye Sineması başlıklı bölümde, Metin Akdemir’in Ben Geldim Gidiyorum belgeselinin yanı sıra, Serhat Karaaslan’ın Musa’sı, Emre Akay’ın Kırmızı Alarm’ı ve Elif Refiğ’in Erkek Adam’ı da göze çarpan kısa filmlerden bazıları.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.