Şu An Okunan
İstanbul Modern’de ‘Gurbet Artık Bir Ev’

İstanbul Modern’de ‘Gurbet Artık Bir Ev’

Gurbet Artık Bir Ev

13-25 Aralık

İstanbul Modern Sinema, çevrimiçi gösterimlerine Türkiye’den Almanya’ya göçün altmış yıllık hikâyesini takip eden ‘Gurbet Artık Bir Ev’ seçkisiyle devam ediyor. Goethe-Institut İstanbul işbirliğiyle hazırlanan program farklı kimliklerin bir arada yaşamasından ırkçı terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı’nın (NSU) yükselişine, Avrupa’da Müslüman olma meselesinden hızla küreselleşen dünyaya özgü krizlerin yansımalarına kadar uzanan konularda son on yılda üretilmiş altı filmi bir araya getiriyor. Almanya’ya göçün öznelerini yeniden tanımlarken Türkiye’deki Almancı imajına da yeni bir yorum getiren seçki seyirciyi iki kültürün kesiştiği noktadan bakmaya davet ediyor.

İkinci Saldırı

Programda gösterilecek filmler arasında Pınar Öğrenci’nin Türkiyeli göçmenlerin 1980’lerin Kreuzberg’inde yaşadığı deneyimlere farklı arşiv malzemeleri ve fotoğraflar eşliğinden bugünden baktığı Gurbet Artık Bir Ev öne çıkıyor. İsmini Aras Ören’in ‘Gurbet Değil Artık’ adlı şiir kitabından ilhamla alan ve seçkiye adını veren film 14. Documentarist İstanbul Belgesel Film Günleri’nde Jüri Özel Ödülü kazanmıştı. Programda öne çıkan filmlerden bir diğeri de Mehmet Akif Atalay’ın prömiyerini yaptığı Berlinale’de En İyi İlk Film ödülünü kazanan filmi Oray (2019). Almanya’da yaşayan ve inancına sıkı sıkıya bağlı olan Oray’ın hikâyesini konu alan film Avrupa’daki Müslüman cemaatlere içeriden bir bakış atarken kültürel ve dinî kodların Almanya’daki Müslümanların, özellikle de aidiyet arayışında olan genç kuşağın üzerinde ne denli etkili olduğunu tartışmaya sunuyor. Buna ek olarak program kapsamında Cem Kaya’nın 1960’lardan günümüze Almanya’da yaşayan Türkiyeli göçmenlerin müzik kültürüne odaklanan Aşk, Mark ve Ölüm (Liebe, D-Mark und Tod) belgeselinden klipler gösterilecek. Yönetmen Kaya 16 Aralık’taki gösterime bizzat katılarak henüz gösterime girmeyen filmin hikâyesini seyirciyle paylaşacak.

Öte yandan İstanbul Modern’in film küratörü Müge Turan, Pınar Öğrenci’yle Gurbet Artık Bir Ev üzerine sohbet etti. Söyleşi İstanbul Modern’in YouTube kanalı üzerinden izlenebiliyor.

13-25 Aralık tarihleri arasında İstanbul Modern’in internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek gösterimlere katılım ücretsiz. ‘Gurbet Artık Bir Ev’ program takvimi ise şu şekilde:

  • Gurbet Artık Bir Ev – 13-15 Aralık
  • Oray – 15-17 Aralık
  • Yedek Memleket / Wir sitzen im Süden – 17-19 Aralık
  • Söz Senettir / Es gilt das gesprochene Wort – 19-21 Aralık
  • İkinci Saldırı / Der zweite Anschlag – 21-23 Aralık
  • Bay Bachmann ve Sınıfı / Her Bachmann und seine Klasse – 23-25 Aralık

istanbulmodern.org

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.