Şu An Okunan
İstanbul Modern’de ‘Vişegrad Düşleri’

İstanbul Modern’de ‘Vişegrad Düşleri’

22 Ekim – 1 Kasım / İstanbul Modern

İstanbul Modern Sinema, yeni programında tarihsel olarak ‘Vişegrad Dörtlüsü’ olarak bilinen Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya sinemalarından filmleri bir araya getiriyor. Vişegrad Film Günleri’nin beşincisi olarak gerçekleştirilen seçkide coğrafi ve sosyolojik olarak ortak bir kültürü paylaşan bu ülkelerin güncel sinemalarına bakış atılırken aynı zamanda Orta Avrupa’nın yakın geçmişiyle kurduğu ilişkilere dair geniş bir perspektif sunuluyor.


Advertisement

Programda 1990’ların klasikleşmiş eserlerinden Kieslowski’nin Veronique’in İkili Yaşamı (La double vie de véronique, 1991) ve Jan Sverák’ın Kolya (Kolja, 1996) filmlerinin yanı sıra son yıllarda Orta Avrupa’dan çıkıp uluslararası başarı kazanmış pek çok film yer alıyor. Malgorzata Szumowska’nın dünya prömiyerini yaptığı Berlin Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü’yle dönen filmi Yüz (Twarz, 2018) geçirdiği bir kaza sonrasında yüz nakli geçiren bir gencin yaşadığı kimlik krizine odaklanan bir kara komedi. Beyaz Tanrı (Fehér isten, 2014) filmiyle tanınan Macar yönetmen Kornél Mundruczó’nun Jüpiter’in Uydusu (Jupiter holdja, 2017) filmi ise mucizevi bir biçimde havada yükselebilme gücüne kavuşan Suriyeli bir mültecinin hikâyesine odaklanıyor. Dariusz Gajewski’nin Lejyonlar (Legiony, 2019) ve Jan Hrebejk’in Bölünürsek Düşeriz (Musíme si pomáhat, 2000) filmleri de programdan öne çıkan diğer yapımlar.

İstanbul Modern Sinema’da yapılan gösterimler pandemi önlemleri nedeniyle sınırlı izleyici sayısıyla ve gerekli hijyen önlemleri çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

istanbulmodern.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.