Şu An Okunan
Kanadalı Sinemacı John Greyson Kahire’de Tutuklandı, Nerede Olduğu Bilinmiyor

Kanadalı Sinemacı John Greyson Kahire’de Tutuklandı, Nerede Olduğu Bilinmiyor

EKREM SERDAR

London Free Press gazetesinin verdiği habere göre, Toronto’daki York Üniversitesinde Profesörlük yapan Kanadalı sinemacı John Greyson Kahire’ye beraber gittiği Tarek Loubani ile birlikte tutuklandı. Greyson ve Loubani’nin Gazze’ye doğru yola çıktığı biliniyordu. Yakınları Loubani’nin Gazze yolunda Kahire’de durup, orada insani yardımda bulunmaya karar verdiğini söylüyorlar. Dostları, geçtiğimiz Cuma günü (16 Ağustos) Loubani’nin telefon açtığını, yalnızca “tutuklanıyorum” diyerek telefonu kapattığını anlattılar. Greyson’un da Loubani ile birlikte olduğu belirtiliyor.

John Greyson aktivist kimliği ile tanınan bir sinemacı ve video sanatçısı. Özellikle LGBT hakları üzerine yaptığı film ve videoları ile tanınan Greyson, 2007 yılında Bell Video Sanat Ödülünü kazanmıştı. Keskin bir siyasi ve kültürel eleştirmen olan Greyson, ayrıca AIDS Video Aktivizm akımının da liderlerinden.

Şu anda Greyson ve Loubani’nin serbest bırakılması için yapabileceğimiz asgari şey, Kanada hükûmetinin bu konuda daha fazla ses çıkarmasını sağlamak. Destekte bulunmak isteyen okurlar Change.org’daki bu dilekçeyi imzalayabilirler.

Greyson’un 1987 yılında çektiği ve Thomas Mann’ın ‘Venedik’te Ölüm’ adlı kısa romanını 1980’lerin medyasının AIDS paranoyası ile harmanlayarak uyarladığı THE ADS Epidemic (ADS = Aquired Dread of Sex; “sonradan edinilen seks korkusu” olarak çevirebiliriz) isimli müzikali şu linkten izleyebilirsiniz: vimeo.com/39506044

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.