Şu An Okunan
Kundura Sinema Şubat Programı

Kundura Sinema Şubat Programı

2-24 Şubat / Beykoz Kundura

2017’nin yaz aylarından beri aralıklarla film programları düzenleyen Kundura Sinema’da gösterimler, son birkaç aydır düzenli olarak devam ediyor. Beykoz Kundura’da Şubat ayında da cuma, cumartesi ve pazar günleri kent temalı filmler izleyiciyle buluşacak. Program, 2 Şubat Cumartesi günü 13:30’da gösterilecek Ewa Podgórska imzalı Teşhis’le (Diagnosis, 2018) başlıyor. Dünya prömiyerini Amsterdam Belgesel Festivali’nde (IDFA) yapan Teşhis, belgeselle kurmacayı iç içe geçiren özgün bir kent filmi.

Şubat ayı programında sinema tarihinin en iyileri listelerinde her daim kendine yer bulan filmlerden ikisi öne çıkıyor: Michael Curtiz’in unutulmaz aşk filmi Kazablanka (Casablanca, 1942) ve Martin Scorsese’nin ilk başyapıtlarından Taksi Şoförü (Taxi Driver, 1976). William Wyler’ın Audrey Hepburn ile Gregory Peck’i bir araya getiren romantik komedisi Roma Tatili (Roman Holiday, 1953) ve Leo McCarey’nin Deborah Kerr ve Cary Grant’li Unutulmayan Aşk’ı (An Affair to Remember, 1957), Kundura Sinema’da bu ay ilk kez gösterilecek diğer klasikler. Roma Tatili 14 Şubat’ta, Kazablanka da 15 Şubat’ta Sevgililer Günü vesilesiyle gösterilecek. Daha yakın dönemden, Jim Jarmusch’un izleyiciyi Los Angeles’tan New York’a, Paris’ten Helsinki’ye taksilerle gezdirdiği Dünyada Bir Gece (Night on Earth, 1991) ve aksiyon ustası Michael Mann’in 2000’li yıllarda imza attığı belki de en iyi film olan Tetikçinin Gecesi (Collateral, 2004) de Şubat programında. Son olarak, Barcelona’da yaşayan evsiz bir adamın öyküsünü anlatan Juho-Pekka Tanskanen imzalı Barcelona’yı Beklerken (Waiting for Barcelona, 2018) belgeseli de Kundura Sinema’da izlenebilir.

Bu ayki programda, Ocak ayı gösterimlerini kaçıranlar için tekrar gösterilen filmler de var: Afrika sinemasının öncü yönetmenlerinden Djibril Diop Mambéty’nin en ünlü filmi Bir Çakalın Yolculuğu (Touki Bouki, 1973), Agnès Varda’nın en sevilen filmlerinden 5’ten 7’ye Cléo (Cléo de 5 à 7, 1962), Aki Kaurismäki’nin hafızasını yitiren bir adama odaklanan Geçmişi Olmayan Adam’ı (Mies Vailla Menneisyyttä, 2002), F.W. Murnau’nun sessiz başyapıtı Son Adam (Der Letzte Mann, 1924), Billy Wilder klasiği Bazıları Sıcak Sever (Some Like It Hot, 1959) ve çocuk izleyiciler için iyi bir seçenek sunan Fındık İşi 2 (The Nut Job 2: Nutty by Nature, 2017).

PROGRAMDAKİ FİLMLERLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.