Şu An Okunan
Mısır-Türkiye Gerilimi İskenderiye Film Festivali’ne de Yansıdı

Mısır-Türkiye Gerilimi İskenderiye Film Festivali’ne de Yansıdı

Reis Çelik’in yönetmenliğini yaptığı Lâl Gece, Mısır ve Türkiye arasındaki gerilim gerekçe gösterilerek İskenderiye Film Festivali’nin programından çıkarıldı.

Sinema festivalleri içinde önemli bir yeri olan ve Eylül ayında 29. kez düzenlenecek olan İskenderiye Film Festivali öncesi Türkiye-Mısır gerilimi bir skandala neden oldu.

Reis Çelik’in yazıp yönettiği ve Kaz Film Yapım Ltd’nin yapımcısı olduğu Lâl Gece filmi festival komitesi tarafından önce yarışma bölümüne alındı, sonra da Türkiye hükûmetinin Mısır olaylarına bakışı gerekçe gösterilerek filmin festival programından çıkarıldığı açıklandı.

Uluslararası festivallerde şu ana kadar 35 ödül alan Lâl Gece filminin 29. İskenderiye Film Festivali ana yarışma bölümüne seçildiği 7 Ağustos tarihinde festival tarafından gönderilen bir yazıyla bildirilmişti.

Filmin Arapça ve İngilizce altyazı kopyası hazırlanıp gönderileceği gün, festival koordinatörü Jihan Abdel Latif tarafından gönderilen e-postada “Türkiye-Mısır arasındaki siyasi gerginlik nedeniyle filminizi yarışma bölümünden ve festival programından çıkardığımızı üzülerek belirtiriz. Bizi anlayışla karşılayacağınızı umarız,” denildi.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.