Şu An Okunan
Oscar’ın Yabancıları İstanbul Modern’de

Oscar’ın Yabancıları İstanbul Modern’de

Bu yıl Yabancı Dilde En İyi Film dalında 76 ülkenin başvurusunu kabul eden Akademi, 9 finalisti açıkladı. Oscar’a aday olan beş film ise 16 Ocak’ta açıklanacak. İstanbul Modern Sinema, 9-19 Ocak tarihlerinde, dokuz finalistin üçünün de içinde yer aldığı Yabancı Dilde En İyi Film aday adaylarından oluşan bir seçki sunuyor.

Modern’in programında yer alan Asghar Farhadi’nin Geçmiş’inin (Le Passé) ilk dokuz arasına girmemesi büyük bir şaşkınlık yarattı. Cannes Film Festivali’nin en sevilen filmlerinden biri olan Geçmiş, festivalden En İyi Kadın Oyuncu ödülüyle dönmüştü. Programdaki bir diğer dikkat çekici film Kırık Çember. Bu yıl Avrupa Film Ödülleri’nde en fazla adaylığı alan, fakat En İyi Kadın Oyuncu ödülüyle yetinmek zorunda kalan Kırık Çember’in (The Broken Circle Breakdown) duygusal hikâyesiyle Akademi tarafından sevileceği de tahmin ediliyordu. Tahminler boşa çıkmadı, aday olarak ilk 9 arasına giren filmin ödül şansının da yüksek olduğu söyleniyor.

Modern’in seçkisinde yer alan ve ilk 9’a giren diğer iki film ise 2005 tarihli Vaat Edilen Cennet (Paradise Now) ile Oscar’a aday olan Hany Abu-Assad’ın Filistin adına yarışan filmi Ömer (Omar) ve Macaristan’ın, İkinci Dünya Savaşı’na çocukların gözünden bakan adayı Not Defteri (A Nagy Füzet). Akademi’nin son yıllarda bu kategoride en sevdiği iki tema Ortadoğu meselesi ve İkinci Dünya Savaşı olageldi. Bu sebepten bu iki filmin de ilk 9 arasına girmesinin sürpriz olmadığı söylenebilir. Batı Şeria duvarını aşarak sevgilisine ulaşmaya çalışan Ömer’in bir direnişçiye dönüşme öyküsünü anlatan Ömer, Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştü. İki kardeşin savaş boyunca yaşadıklarını herhangi bir duyguya yer vermeden bir not defterine kaydetmelerini anlatan Not Defteri ise, Karlovy Vary Film Festivali’nde Kristal Küre kazanmıştı. Oscar tahmincileri bu iki filmin ilk beşe girme ihtimalini oldukça yüksek görüyor. Akademi’nin görmezden geldiği filmler arasında, Berlinale’de Altın Ayı kazanan Romanya filmi Çocuk Pozu (Pozitia Copilului) da bulunuyor. Otoriter bir anne ve yetişkin oğlu arasındaki ilişkiyi mizahî bir tonla anlatan Çocuk Pozu, eleştirmenlerin geçen yıl en beğendiği filmlerden biri oldu. Geçtiğimiz yıl Berlinale’de En İyi İlk Film ödülü alan Avustralya filmi Roket (The Rocket) ise Ahlo adındaki bir çocuğun kendini kanıtlamak için yılın en tehlikeli yarışması olarak bilinen Roket Festivali’ne katılmasını anlatıyor. Seçkide ayrıca Singapur’dan Ilo Ilo, Brezilya’dan Komşu Sesler (O Som Ao Redor, 2012), Yunanistan’dan Kuş Yemi Yiyen Oğlan (To Agori Troeito Fagitotou Pouliou, 2012) ve Birleşik Krallık’tan Metro Manila da yer alıyor. Oscar adaylığı için favori gösterilen çoğu filmden daha yenilikçi bir sinema anlayışına sahip bu filmlerin, anaakım filmleri seven Yabancı Dilde En İyi Film komitesinin radarına girmemesi çok da şaşırtmadı. Fakat bu filmlerin, sinefiller için seçkideki diğer filmlere göre daha heyecan verici seçenekler olacağını da özellikle belirtelim.

Ayrıntılı Bilgi İçin: www.istanbulmodern.org

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.