Şu An Okunan
Pera Film Online Kısa Film Seçkisi: Evde Tek Başına

Pera Film Online Kısa Film Seçkisi: Evde Tek Başına

Balık Havuzu

23 Mart–30 Nisan


Advertisement

Covid-19 salgını nedeniyle evde kalmanın hayati öneme sahip olduğu günlerde Pera Film, yeni programını internet üzerinden gösterime sunuyor. ‘Evde Tek Başına’ başlıklı seçki gündelik yaşam pratiklerimize, etkisinden çıkamadığımız duygu ve durumlara odaklanan yedi kısa filmden oluşuyor.

Program kapsamında 30 Nisan’a kadar Pera Müzesi’nin web sitesinden izlenebilecek yabancı filmler, sakin bir banliyöyü suç mahaline dönüştüren olayların izini süren ve Palm Springs Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne değer görülen Jörn Threlfall imzalı Üst (Over, 2015), Valentin Riedl ve Frédéric Schuld’un ‘yüz körlüğü’ rahatsızlığını anlatan filmi Carlotta’nın Yüzü (Carlotta’s Face, 2018), annesinin ölümünün ardından ormana sığınan Willy’nin geçmişle hesaplaşmasını konu alan Emma de Swaef ve Marc James Roels imzalı animasyon Oh Willy… (2012) ve Alex Moy’un 2 dakikalık soyut animasyonu Atıl, Akıntı (Idle, Torrent, 2019).

‘Evde Tek Başına’ programında üç de Türkiye filmi bulunuyor: Dört arkadaşın yazlık bir evde geçirdikleri hafta sonuna odaklanan Ezgi Kaplan imzalı Balık Havuzu (2015), Melis Balcı ve Ege Okal’ın çağdaş sanat dünyasına eleştirel bir bakış sunan animasyonu Merkür (2015) ve iki sene boyunca Karadeniz’de yolculuk ettikten sonra belediye binasındaki tozlu depoda ‘korunma’ altına alınan Lenin heykelinin tuhaf öyküsünü anlatan, Begüm Özden Fırat, Aylin Kuryel, Ahmet Murat Öğüt ve Emre Yeksan’ın birlikte gerçekleştirdiği Hoşgeldin Lenin (2016) belgeseli.

www.peramuzesi.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.