Şu An Okunan
Pera Film’de Cadılar Bayramı’na Özel: ‘Ritmik Kâbuslar’

Pera Film’de Cadılar Bayramı’na Özel: ‘Ritmik Kâbuslar’

24-31 Ekim / Pera Müzesi

Pera Film, Cadılar Bayramı’nın ürpertici ruhunu hissettiren bir seçkiyi seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor. Kâbus mefhumu ekseninde şekillenen ‘Ritmik Kâbuslar’ adlı mini program dansın ve müziğin karanlık, muzip ve estetik yanlarının öne çıktığı iki kült filmden oluşuyor. 24 Ekim’de başlayıp 31 Ekim’e dek sürecek programın biletleri satışta olup Biletix üzerinden ve Pera Müzesi resepsiyonundan temin edilebiliyor. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimleri 18+ uygulamasına tabi.


Advertisement

Seçkideki filmlerden Jim Sharman imzalı The Rocky Horror Picture Show (1975), korku ve bilim kurgu kodlarının müzikalle birleştiği kâbusvari bir dünyaya açılıyor. Filmde ormanda kaybolan iki genç transseksüel bir uzaylı olan Dr. Frank-N-Furter’ın şatosuna adım atar atmaz kendilerini türlü çılgınlığın içinde buluyor. Tim Curry, Susan Sarandon ve Barry Bostwick’in başrollerde olduğu film kuir sinemanın en sıra dışı örneklerinden. ‘Ritmik Kâbuslar’ kapsamında seyirciyle buluşacak bir diğer film ise Dario Argento klasiği Suspiria (1977). Argento’nun “The Three Mothers” üçlemesinin ilk halkası olan film Almanya’da yatılı bir dans okuluna kabul edilen Amerikalı bir öğrencinin burada deneyimlediği bir dizi ürpertici olayı takip ediyor. Okültizmle dansın harmanladığı bu doğaüstü korkuda başroldeki Jessica Harper’a Stefania Casini, Udo Kier, Flavio Bucci gibi isimler eşlik ediyor. Filmin ikonik müzikleri ise Argento’yla başka projelerde de bir araya gelen İtalyan progresif rock grubu Goblin’in imzasını taşıyor.

The Rocky Horror Picture Show

‘Ritmik Kâbuslar’ programıyla ilgili detaylı bilgiye Pera Müzesi’nin internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

peramuzesi.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.