Şu An Okunan
Pera Film’de ‘Dijital Duygular’

Pera Film’de ‘Dijital Duygular’

Pera Film, Harikalar Geziniyor

9-29 Mayıs

Pera Film, çevrimiçi gösterimlerine Pera Müzesi’ndeki ‘Zevk Meselesi’ sergisi kapsamında hazırlanan ‘Dijital Duygular’ seçkisiyle devam ediyor. ‘Zevk Meselesi’ sergisi, 19. yüzyılda ortaya çıkışından itibaren anlamı ve kullanımı yıllar içinde sürekli değişen kitsch kavramının modern dünyanın görsel kültürüyle kurduğu güçlü ilişkiye odaklanıyor. Öte yandan kavram üzerinden beğenme dürtüsünün şekillenmesindeki temel dayanaklara da ışık tutuyor.

‘Dijital Duygular’ adını taşıyan film programı ise bu beğeni kavramının sınıfsal bir göstergeye dönüşmesinin yanı sıra Doğu ve Batı’ya yüklenen estetik anlayış değerlerini ele alan beş filmlik bir seçkiden oluşuyor. Yüksek sanat kavramına doğru yönelen kitle kültürü ve gelenekselleşmiş somutluktan dijitalleşmeye geçiş sürecinde biçimlenen görsel anlatım diline sergi temasına dokunan çeşitli konuların sinema ve video sanatındaki yansımalarını araştıran ‘Dijital Duygular’ programı, 9-29 Mayıs tarihleri arasında film.peramuzesi.org.tr adresinde ücretsiz ve çevrimiçi olarak izlenebiliyor.

Pera Film

‘Zevk Meselesi’ sergisi kapsamında sunulan ‘Dijital Duygular’ programındaki beş film ise şöyle: Suzie Silver’ın yönetip bütün rollerini kendisinin oynadığı, kullandığı zengin ses ve görüntü yelpazesiyle dikkat çeken uyarlama film Özgür Kuş (Freebird, 1993); son günlerde giderek içinde kaybolduğumuz, fiziki gerçekliği bazı anlarda unutmamıza sebep olan internete bağlı yaşamı sorgulayıcı bir biçimde ele alan (chatlandia) (2003); YouTube’da anonim bir şekilde paylaşılıp viral olan, Brooklyn’li bir sokak kedisinden internet kullanıcılarına gönderilmiş bir aşk mektubu niteliğindeki Mükemmel Yabancılar İçin Sevgililer Günü (2006) ve Tayvanlı sanatçı Shu Lea Cheang’ın kariyerinin farklı dönemlerinde ürettiği Fresh Kill (1994) ile Harikalar Geziniyor (Wonders Wander, 2017) filmleri.

‘Dijital Duygular’ programıyla ilgili detaylı bilgiye Pera Müzesi’nin internet sitesinden ulaşılabiliyor.

peramuzesi.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.