Şu An Okunan
Pera Film’den 8 Mart’a Özel Sadie Benning Seçkisi

Pera Film’den 8 Mart’a Özel Sadie Benning Seçkisi

8-22 Mart

Pera Film yeni gösterim programında Amerikan deneysel sinemasının öncü isimleri arasında yer alan Sadie Benning’in filmlerinden bir seçki sunuyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle hazırlanan program, sanatçının altı eserini bir araya getiriyor. Tamamı çevrimiçi ortamda gerçekleştirilecek etkinlikte gösterilecek filmler iki hafta boyunca izleyiciye açılacak ve Pera Müzesi web sitesi üzerinden izlenebilecek.

Son derece erken bir yaşta sanat üretimine başlayan ve eserlerinde büyüme çağında yaşadığı kimlik kargaşası ve değişen arzular gibi meselelere eğilen Sadie Benning, özellikle ‘video günlük’ olarak tanımlanan işleriyle tanınıyor. Pek çok farklı konuda ve disiplinde işler üreten Benning’in çalışmaları bugüne kadar MoMA, Kunsthalle Basel, Britanya Film Enstitüsü, Sundance Enstitüsü gibi uluslararası sanat kurumlarında ve festivallerde yer aldı.

Pera Film’in hazırladığı seçkide sanatçının İçeride Yaşam, Her Kızın Bir Günlüğü Olsaydı, Kız Gücü, Aşk Değildi, Judy Sahneleri ve Almanca Şarkı adlı eserlerine yer veriliyor. Siyah-beyaz kısa film ve videolardan oluşan çalışmaların yer aldığı seçki, Benning’in deneysel sinema alanına yaptığı katkıya tanıklık etme imkânı sunuyor.

peramuzesi.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.