Şu An Okunan
Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım! | Varoluş ve Aidiyet

Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım! | Varoluş ve Aidiyet

1-15 Aralık

Pera Film, 2017 yılında Dünya AIDS Günü için başlattığı ‘Buradayım!’ adlı film programı kapsamında bu sene Visual AIDS’in ‘Varoluş ve Aidiyet’ seçkisine ev sahipliği yapıyor. Dünyanın dört bir yanından HIV ile yaşayan sanatçıların işlerinden derlenen kısa videolardan oluşan seçkide günümüzde HIV ile yaşamanın duygusal gerçeklilerine ışık tutuluyor. “HIV ile yaşamak bir kişinin sevgi, destek ve aidiyet deneyimleme, isteme ve sağlama biçimini nasıl etkiler?” sorusuna yanıt aranırken HIV ve AIDS’le mücadele eden kişilerin ait olma çağrısına kulak veriliyor.

‘Varoluş ve Aidiyet’ seçkisi sanatçılar Camila Arce, Davina “Dee” Conner, Karin Hayes, Mikiki, Jhoel Zempoalteca, La Jerry, Santiago Lemus, Camilo Acosta Huntertexas, Clifford Prince King ve Jaewon Kim’in elinden çıkan yedi kısa videodan oluşuyor. Seçkide Güney Amerika’da HIV ile doğan bir kadının burada büyüme deneyimini anlattığı Dikey Bellek (Vertical Memory), hayatının 18 yılını, HIV ile yaşayan başka kimseyi tanımadan geçiren siyah bir kadının hikâyesini anlatan Buradayız: HIV ile Yaşayan Siyah Kadınların Sesleri (We Are Here: Voices of Black Women Who Live with HIV), madde kullanımının verdiği hazzı, yarattığı zararların ötesinde tasvir etmenin mümkün olup olmadığı üzerine uyuşturucu kullanıcılarıyla yapılan konuşmalardan oluşan Kırmızı Bayraklar, Bir Aşk Mektubu (Red Flags, a Love Letter), Meksika’da ırk, toplumsal cinsiyet ve coğrafyanın HIV ile yaşayan insanları nasıl şekillendirdiğini tartışmaya açan Lxs dxs bichudas, Kolombiya’da HIV ile yaşayan insanların devletin sağladığı ucuz antiretroviral ilaçların yan etkisinden kaynaklı yaşadığı sıkıntıları anlatan Sarılar (Los Amarillos), HIV ile yaşayan bir grup siyah insanın deneyimlerini aktaran Hayat Öpücüğü (Kiss of Life) ve HIV ile yaşayan bir sanatçıyla onun HIV-negatif partneri arasındaki arasındaki duygu ve düşünceleri anlatan Nüans (Nuance) adlı kısa videoları izlemek mümkün.

Tüm gösterimlerin ücretsiz olarak Pera Müzesi’nde gerçekleştirileceği programa dair detaylı bilgiye ve gösterim takvimine Pera Müzesi’nin internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

peramuzesi.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.