Şu An Okunan
Pera Müzesi’nde ‘Kogonada: Video Denemeleri’

Pera Müzesi’nde ‘Kogonada: Video Denemeleri’

Roma, Kogonada

16-17 Temmuz / Pera Müzesi

Yeni filmi ​​Yang’dan Sonra (After Yang) geçtiğimiz hafta Başka Sinema salonlarında izleyiciyle buluşan Kogonada’nın video denemeleri yine Başka Sinema işbirliğiyle Pera Müzesi’nde gösteriliyor. Güney Kore doğumlu olan Amerikalı yönetmen, çokça beğenilen ilk uzun metrajı Columbus’tan (2017) önce Criterion ve BIFA gibi çeşitli mecralarda yayınlanan video denemeleriyle tanınmıştı. Sinema tarihinde gezinen ve Yasujiro Ozu, Richard Linklater, Wes Anderson, Andrey Tarkovski, Robert Bresson, Ingmar Bergman, Alfred Hitchcock ve Jean-Luc Godard gibi yönetmenlerin dünyasına detaylı bakışlar atan video denemeler, özellikle anlatıcıyı kullanım şekli ve kurgusuyla yönetmene has bir estetiğe sahip. 

Kogonada’nın video deneme formunda incelediği filmlerden biri de Alfonso Cuarón imzalı Roma‘ydı (2018).

21 video denemeden oluşan ‘Kogonada: Video Denemeleri’ başlıklı program, 16-17 Temmuz tarihlerinde Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz olarak takip edilebilecek. Detaylı bilgi edinmek için Pera Müzesi’nin internet sitesi ziyaret edilebilir.

peramuzesi.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.