Şu An Okunan
Perşembe Sineması

Perşembe Sineması

3-31 Mayıs / Salt Beyoğlu

Perşembe Sineması’nın bu yılki teması şehirler üzerinden irdelenen bir ‘yenilenme’ fikri. Program kapsamında, 1980’ler sonrası meydana gelen değişikler ve artan göç dalgalarıyla bir tür yenilenme sürecine giren şehirlere bakan ve onları farklı yönlerden
ele alan filmler izleyiciyle buluşacak. Farklı ülkelerden ve farklı şehirlerden manzaralar sunan kurmaca ve belgesel yapımlar, bireylerin hikâyelerini yaşadıkları şehirlerle beraber resmediyor. Program 3 Mayıs’ta, suların giderek yükselmesi nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Venedik’i ele alan Venedik Sendromu (Das Venedig Prinzip, 2012) belgeseliyle açılıyor. 10 Mayıs’taysa Rusya’da çökmekte olan bir apartmanın 820 sakinini kurtarmaya çalışan, bu uğurda yetkilileri karşısına alan bir tesisatçının hikâyesine odaklanan Enayi (Durak, 2014) gösterilecek. Gösterimler 17 Mayıs’ta ‘evrensel gelir modeli’ kavramının uygulanabilirliği üzerine kafa yoran Bedava Öğle Yemeği Topluluğu (Free Lunch Society) belgeseliyle, 24 Mayıs’taysa Haziran 1968’de Ford’un Doğu Londra’daki fabrikasında gerçekleşen grevi konu alan Kadının Fendi’yle (Made in Dagenham, 2012) devam edecek. Perşembe Sineması’nın Mayıs ayı gösterimlerinin son filmi, 31 Mayıs’ta seyirciyle buluşacak olan, 1979-1980 yıllarında çekilmiş Hayata Tutunan Küçük Şehir (Survival of a Small City, 1986) belgeseli. Connecticut’a bağlı South Norwalk’ta geçen film, dönemin ekonomik ve siyasi gelişmelerinin şehri nasıl etkilediğine dükkân sahiplerini, sanatçıları, politikacıları, çevrecileri, şehir planlamacılarını ve imarcıları da dâhil ederek bakıyor. Garanti Mortgage işbirliğiyle düzenlenen gösterimler Salt Beyoğlu Açık Sinema’da ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.