Şu An Okunan
Saturdox Cumartesi Gösterimleri “Devrimin Çocukları” ile Devam Ediyor

Saturdox Cumartesi Gösterimleri “Devrimin Çocukları” ile Devam Ediyor

Documentarist ekibi her cumartesi Tütün Deposu‘nda yeni bir belgeseli tartışmaya açıyor. 4 Mayıs Cumartesi 19.00‘da Shane O’Sullivan‘ın Devrimin Çocukları adlı 2010 yapımı belgeselinin gösteriminin ardından, Tepenin Ardı‘ndan tanıdığımız yönetmen ve tarihçi Emin Alper’le “68’den Silahlı Mücadeleye” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Devrimin Çocukları
(Children of the Revolution)
Yön. / Dir.: Shane O’Sullivan
İrlanda, Birleşik Krallık, Almanya / Ireland, UK, Germany, 2010, 93’


Advertisement

Film,1968’de Almanya ve Japonya’daki öğrenci hareketlerinin içinden çıkıp zamanlarının önde gelen kadın devrimcileri olarak sivrilen Ulrike Meinhof ve Fusako Shigenobu’nun -ve kızlarının- hikâyelerini anlatıyor. Vietnam’daki kıyımdan etkilenen bu iki genç kadın, kapitalizme karşı kendilerini dünya devrimine adamışlardır. Kızları yazar-gazeteci Bettina Röhl ve May Shigenobu ise, günümüz kapitalizmi ve Ortadoğu bir kez daha kriz içindeyken annelerinin hayatlarını keşfeder. Bettina ve May annelerinin tercihini anlamaya çalışırken, şu sorulara yanıt arıyor: Onlar ne uğruna savaşıyordu ve bundan neler öğrendik?

Emin Alper Hakkında:
Boğaziçi Üniversitesi iktisat bölümünde lisans, aynı üniversitenin Atatürk Enstitüsü Modern Türkiye Tarihi programında master ve doktora yaptı. “Türkiye’de Öğrenci Hareketi: Küresel Bir Perspektif, 1960-1971” başlıklı doktora tezini 2009 yılında tamamladı. İTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde dersler veren Emin Alper aynı zamanda senaristlik yapmaktadır. Sinema ve siyaset üzerine yazıları Toplum ve Bilim, Tarih ve Toplum, BirikimMesele, Altyazı ve Görüntü gibi çeşitli dergilerde yayımlanmıştır. İlk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı (2012) ile pek çok ödül almıştır.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.