Şu An Okunan
Goethe-Institut İstanbul’da Her Perşembe Bir Film

Goethe-Institut İstanbul’da Her Perşembe Bir Film

Goethe-Institut İstanbul’un artık gelenekselleşen ‘Perşembe Filmleri’ serisi Mayıs’ta da devam ediyor. Son üç yılın Alman filmlerinden oluşan bir seçki her perşembe 19.00’da sinemaseverlerle buluşacak. Mayıs programında şu filmler yer alıyor:

02 Mayıs 2013: Okyanusun Rengi
09 Mayıs 2013: Almanya – Almanya’ya Hoşgeldiniz
16 Mayıs 2013: Demokrasi Tehdit Altında – Bir Müdahale
23 Mayıs 2013: Futbol Rüyası
30 Mayıs 2013: Yarı Yolda

Okyanusun Rengi
Yönetmen ve senaryo: Maggie Peren
Renkli, 95′, 2010/2011

Maggie Peren’in ikinci uzun metrajlı filmi, kaderleri Kanarya Adaları’nda kesişen iki göçmen, bir turist ve bir polisin hikâyesini anlatıyor. Alman turist Natalie, bir kaçak göçmen trajedisinin şahidi oluyor ve hayatta kalan göçmenlerden Zola’ya ve onun küçük oğluna yardım etmeye çalışıyor. Fakat eşinin itirazlarına rağmen onlara verdiği para, bir felakete yol açıyor. Okyanusun Rengi, Afrika’dan gelen kaçak göçmenler konusuna eğilen çok güncel bir film.

Almanya – Almanya’ya Hoşgeldiniz
Yönetmen: Yasemin Samdereli
Renkli, 97′, 2010/2011

Hüseyin Yılmaz, 1964’te Türkiye’den Almanya’ya göç etmiş, daha sonra da karısını ve çocuklarını da getirmişti.  O günden beri Almanya’da yaşıyorlar. Filmde, ailenin tüm üyeleri tatillerini geçirmek üzere köylerine doğru bir yolculuğa çıkıyor. Hüseyin’in torunu, bu yolculuk sırasında ailenin hikayesini mizah dolu sıcak bir dille anlatıyor. Vatan neresi? Bu sorunun yanıtını her birinin kendisi için vermesi gerekiyor.

Demokrasi Tehdit Altında – Bir Müdahale
Yönetmen: Romuald Karmakar
Renkli, 102′, 2012

18 Aralık 2011’de Berlin’deki Haus der Kulturen der Welt’de Demokrasi Tehdit Altında – Bir Müdahale başlıklı bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda 10 Alman aydını, ‘Avro’yu kurtarmak’ amacıyla yapılanların demokrasiye etkisi konusundaki görüşlerini açıkladı. Demokrasi, alternatiflerin sunulması ve aralarında bir tercih yapılmasına dayanır. Aslında her zaman tehlikelere açıktır; durumun gerekleri yüzünden zahmetli ve uzun parlamenter süreçlere ‘vakit olmadığı’ ileri sürülen Avro krizi gibi durumlarda  bu tehlike daha da  büyüktür.  Franziska Augstein, Friedrich von Borries, Carolin Emcke, Julia Encke, Romuald Karmakar, Nils Minkmar, Ingo Schulze, Joseph Vogl, Harald Welzer, Roger Willemsen bu konudaki görüşlerini belirtiyor.

Futbol Rüyası
Yönetmen: Sebastian Grobler
Renkli, 113′, 2011

Futbol Rüyası, futbol sporunun öncülerinden ve öğretmen Konrad Koch’un gerçek yaşam öyküsüne dayanıyor. İzleyici, yeni öğretmenlerinin futbol heyecanından etkilenen bir sınıf dolusu öğrencinin giderek bir takıma dönüşürmesini izlerken, Almanya’da futbolun başlangıcına da şahit oluyor. Bütün bunlar,  okullarda düzen, disiplin ve itaatkarlığın  ön planda olduğu ve futbolun  medyada bir „İngiliz hastalığı“ olarak  nitelendirildiği bir dönemde geçiyor.

Yarı Yolda
Yönetmen: Andreas Dresen
Renkli,  110′, 2011

Frank ve Simone rüyalarını gerçekleştirmiş,  kentin biraz dışında bahçeli küçük bir evde  iki çocuklarıyla birlikte güzel bir yaşam kurmuşlardır. Frank’ın beyninde ameliyat edilmesi mümkün olmayan bir tümörün keşfedildiği güne kadar mutlu bir hayatları vardır.  Aile aniden ölüm konusuyla karşı karşıya kalmıştır.

Goethe-Institut İstanbul
Yeni Çarşı Cad. 32
Beyoğlu – İstanbul

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.