Şu An Okunan
Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann

Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann

13-29 Kasım / Pera Müzesi

Pera Müzesi’nin hazırladığı ‘Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann’ seçkisi 13 Kasım’da başlıyor. Retrospektif niteliğindeki program, insan hikâyelerine odaklanan İsrailli belgeselci Tomer Heymann’ın aile kavramını sorgulayan ve yakınlığın, insani ilişkinin farklı türlerini tartışmaya açan altı filmini bir araya getiriyor.

Yönetmenin program kapsamında gösterilecek en eski filmi, aynı zamanda ilk belgeseli olan Bu Beni Biraz Korkutuyor (Tomer Ve-Hasrutim, 2001). 2001 yapımı Bu Beni Biraz Korkutuyor’da yönetmen, oyunculuk eğitimi verdiği “suçlu” çocuklarla kurduğu ilişki üzerinden toplumsal cinsiyet üzerine kafa yoruyor. Kâğıt Bebekler (Bubot Niyar, 2006), İsrail’de yasadışı yaşayan ve yaşlı, dindar Yahudilerin bakımını üstlenen Filipinli trans seks işçilerinin öyküsünü anlatıyor. Dedesi Holokost’tan kurtulmuş olan Heymann’ın Alman dansçı Andreas Merk’le ilişkisine odaklanan Sevgilimi Ben Vurdum (I Shot My Love, 2009) ise, kimlik ve kökler üzerine son derece kişisel bir inceleme niteliğinde.

Program kapsamında izlenebilecek diğer filmler şöyle: Sürgündeki bir aile üzerinden ev ve aidiyet kavramlarını tartışmaya açan Taçsız Kraliçe (The Queen Has No Crown, 2011), modern dansın çehresini değiştiren koreograf Ohad Naharin’e odaklanan Mr. Gaga (2015) ve ülkesindeki Kibbutz’tan atıldıktan sonra Birleşik Krallık’ta Londra Gey Erkekler Korosu’na katılan yirmi bir yaşındaki Saar Maoz’un yolculuğunu aktaran Şimdi Kim Sevecek Beni? (Who’s Gonna Love Me Now?, 2016).

‘Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann’ programı kapsamında yönetmenle bir de söyleşi düzenleniyor. Taçsız Kraliçe’nin 24 Kasım Pazar günü saat 15:00’teki gösteriminin ardından gerçekleştirilecek söyleşide moderatörlüğü sinema yazarı Nil Kural üstlenecek. Pera Film’de düzenlenen program kapsamındaki tüm etkinlikler ücretsiz.

www.peramuzesi.org.tr

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.