Şu An Okunan
Tayfa Film Günleri – Ustalara Saygı

Tayfa Film Günleri – Ustalara Saygı

TAYFA Film Günleri bu ay ‘Ustalara Saygı’ programıyla devam ediyor. Program kapsamında Michelangelo Antonioni, Theo Angelopoulos, Jim Jarmusch ve Wim Wenders’in filmleri yer alacak. Her pazartesi 19:00’da başlayacak film gösterimlerinin ardından sinema yazarı ve akademisyenler filmlere dair okumalar gerçekleştirecekler.

Program:

4 Şubat Pazartesi

ÇIĞLIK / IL GRIDO
Yönetmen: Michelangelo Antonioni
1957, 116 dk.

19:00- Il Grido
21:00- Sekans Sinema Dergisi genel yayın yönetmeni ve film eleştirmeni Gökhan Erkılıç’ın film okuması

Sinema tarihinin büyük ustalarından Antonioni’nin doğumunun 100.yılı vesilesiyle ustanın erken dönem filmlerinden Il Grido’yu (Çığlık) gösteriyoruz. İtalyan Yeni Gerçekçilik akımından izler taşıyan bu geçiş dönemi filmi, bir işçinin yaşamını derinlemesine ele alarak proleteryanın çaresizlikle yok oluşunu ve yabancılaşmasını takıntılı bir aşk üzerinden anlatmakla kalmıyor; bu yok oluşu kişisel ve toplumsal bir izlek üzerinden etkileyici bir sinema diliyle ortaya koyuyor.

11 Şubat Pazartesi

SONSUZLUK VE BİR GÜN / MİA AİONİOTİTA KAİ MİA MERA
Yönetmen: Theo Angelopoulos
1998, 137 dk.

19:00-Sonsuzluk ve Bir Gün
21:30- Akamisyen Özgür Yaren’in film okuması

Bir yıl önce hazin bir şekilde kaybettiğimiz büyük usta Theo Angelopoulos’u “Sonsuzluk ve Bir Gün” filmiyle anıyoruz. Ölümcül bir hastalığa yakalanan bir yazarın hastaneye yatmadan önceki son gününü anlatan film; geçmişle şimdiyi ‘sonsuzluğun’ şiirsel sinemasında buluşturuyor. Geriye yarım kalmış bir hayatın anıları ve Angelopoulos’nun zamansız ölümünün hüznü kalıyor.

18 Şubat Pazartesi

İÇERDEKİLER / DOWN BY LAW
Yönetmen: Jim Jarmusch
1986, 107 dk.

19:00-Down By Law
21:00- Sinema yazarı Sinan Yusufoğlu’nun film okuması

Amerikan bağımsız sinemasının ‘bağımlılık’ yaratan yönetmeni Jim Jarmusch 60 yaşında. Usta yönetmen sinema yolculuğunda da 33 yılı geride bıraktı. Bu yolculuğun ilk duraklarından biri olan Down by Law’da Zack, Jack ve Roberto’nun peşine takılıp Amerika sokaklarında, hapishanelerinde, tarlalarında ve nehirlerinde dostluğun, aylaklığın, kaçışın, şiirin ve aşkın izini sürüyoruz ve Jarmusch’un özgürlük temelli sinemasına ‘içerden’ bakıyoruz.

25 Şubat Pazartesi

PİNA
Yönetmen: Wim Wenders
2011, 103 dk.

Sinemanın yaşayan en büyük ustalarından Wim Wenders’in 2009 yılında yaşamını yitiren Alman koreograf Pina Bausch’la buluşması olağanüstü bir görsellikle perdeye yansıyor. Bedensel ve imgesel olarak büyüleyici bir keşif duygusu yaratan Pina, dansa ve dansın şekillendiği Wuppertal kentine farklı bir bakış atıyor. Tanztheater Wuppertal Pina Bausch topluluğun dansına siz de eşlik edin.

19:00 – Pina
21:00 – Akademisyen Ersan Ocak’ın film okuması

Tüm gösterimler ücretsizdir. Filmler orijinal dilinde ve Türkçe/İngilizce altyazıyla gösterilecektir.
Tayfa Kitapkafe, Adres: Selanik Cad. 82 / 32 (Selanik ile Kızılırmak sokaklarının kesişiminde)

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.