Şu An Okunan
Zamansız Suçlar Film Günleri

Zamansız Suçlar Film Günleri

18-21 Eylül / Kadıköy Sineması

Zamanaşımı ve yüzleşme mefhumları ekseninde bir dizi etkinlik düzenleyen Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, hazırladığı programlar vesilesiyle insan hakları ihlallerine ilişkin yargılamalardaki zamanaşımı sorununu tartışmaya açmayı ve bu konudaki farkındalığı artırmayı amaçlıyor. Hafıza Merkezi “Zamansız suçların zamanaşımı olmaz” sloganıyla düzenlediği etkinlikler kapsamında İspanya’dan Endonezya’ya ve Eski Yugoslavya’ya uzanan dört filmlik bir seçkiyi de seyirciyle buluşturuyor. Zamansız Suçlar Film Günleri 18-21 Eylül tarihleri arasında Kadıköy Sineması’nda gerçekleştiriliyor.

Dünyanın farklı noktalarından örneklerle geçmişle yüzleşmenin zamanla olan ilişkisi üzerine düşünmeye alan açan programda yönetmen Joshua Oppenheimer, birbirini takip eden iki filmiyle yer alıyor. Oppenheimer imzalı Öldürme Eylemi (The Act of Killing, 2012) 1965-66 yıllarında Endonezya’da gerçekleştirilen katliamın faillerinin yaşamlarına bakış atarken 2014 yapımı Sessizliğin Bakışı (The Look of Silence) ise soykırımdan hayatta kalanların deneyimlerini takip ediyor. Almudena Carracedo ve Robert Bahar’ın birlikte çektikleri Başkalarının Sessizliği (The Silence of Others, 2018) Franco dönemi İspanya’sı mağdurları ve onların torunlarının cezasız bırakılan faillere karşı verdiği adalet mücadelesini anlatıyor. Seçkinin bir diğer filmi, Soruşturmacı‘da (The Investigator, 2022) ise Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICTY) ilk Çek ceza soruşturmacısı Vladimír Dzuro’nun deneyimleri üstünden adalet kavramı çok katmalı olarak ele alınıyor. Yönetmenliğini Viktor Portel’in üstlendiği film Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak.

Zamansız Suçlar Film Günleri programındaki filmlere Hafıza Merkezi’nin internet sitesi üzerinden kayıt olunabiliyor. Detaylı bilgiye aynı siteden ulaşmak mümkün.

hakikatadalethafiza.org

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.