Şu An Okunan
Kutlukhan Kutlu ile ‘Bir Ruh Coğrafyası Olarak Bilimkurgu Sineması’

Kutlukhan Kutlu ile ‘Bir Ruh Coğrafyası Olarak Bilimkurgu Sineması’

Konuşmacı: Kutlukhan Kutlu
Seminer Tarihleri: 6 Ekim Perşembe – 3 Kasım Perşembe
Seminer Süresi: 5 hafta (haftada 3 saat, toplam 15 saat)
Saatler: 19:00-22:00 arası
Mecra: Çevrimiçi (Kayıt yaptıranlara Zoom linki gönderilecektir.)
Seminer Ücreti: 1250 TL (tam), 700 TL (öğrenci ve öğretmen) (iyzico üzerinden 12 aya kadar
taksit imkanı)
İletişim: [email protected]


Advertisement

Bilimkurgu sinemasına salt bir fikirler ya da akımlar antolojisi olarak değil de “zamanın ruhu”nu, belli bir zamanda belli bir yerde olma hissini en canlı resmeden türlerden biri olarak da yaklaşacağımız bir film okuma semineri. Farklı dönemlerden ve farklı alt türlerden beş klasiğin ele alınacağı bu beş haftada her filmin kendi estetik ve tematik tercihleri ile uyandırdığı toplumsal haletiruhiyenin peşine düşecek, sorulan temel soruların nasıl sinema dünyaları ürettiğine bakacak, böylece de bir bakıma bilimkurgunun merceğinden sinemanın ve onu izleyen bizlerin devirler boyu bir ruh haritasını çıkarmaya çalışacağız.

Filmler:

Solaris (Andrey Tarkovski, 1972)

Ghost in the Shell (Mamoru Oshii, 1995)

Invasion of the Body Snatchers (Don Siegel, 1956)

Until the End of the World (Wim Wenders, 1991)

Mad Max: Fury Road (George Miller, 2015)

Kutlukhan Kutlu kimdir?

Kadıköy Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. 1991 yılında Nokta – Ne Nerede dergisine katılarak sinema, edebiyat ve müzik üzerine yazmaya başladı, o zamandan beri de çeşitli yayın organında yazarlık ve editörlük yaptı. Sinema Dergisi’nde ‘Sinemayı Değiştiren Modern Klasikler’ ve ‘Günümüzün Klasikleri’ gibi uzun soluklu inceleme yazısı dizilerine imza attı. Radikal Kitap, İyi Kitap, Kara Karga ve on8 blog gibi mecralarda edebiyat, kitaplar ve dil üzerine yazdı. Ayrıca çevirmenlik de yapıyor. Çevirileri arasında Harry Potter serisi, ‘Hayali Yerler Sözlüğü’ ve Alberto Manguel’in ‘Merak’ı sayılabilir.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.