Şu An Okunan
Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi / Portrait de la Jeune Fille en Feu

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi / Portrait de la Jeune Fille en Feu

Aristokrat bir ailenin kızı olan Héloïse, annesi tarafından soylu bir adamla evlendirilmeye çalışılır. Annesi, bir sahilde dünyadan izole yaşayan Héloïse’ın portresini çizmesi için bir kadın ressamla anlaşır. Héloïse daha önce gelen ressamlara poz vermeyi reddetmiştir. Bu yeni ressam ve modeli arasında kısa sürede özel bir bağ oluşur.

İZLENMELİ Mİ? Tomboy (2011) ve Girlhood (2014) ile tanıdığımız Céline Sciamma yeni filmiyle Cannes’da En İyi Senaryo ve Kuir Palmiye ödüllerini aldı ve tüm sene adından çok söz ettirdi. 18. yüzyılda geçen ve usul usul insanın içine işleyen bu öyküde Jane Campion sinemasına, özellikle de 1993 tarihli Piyano‘ya (The Piano) saygı duruşunda bulunan Sciamma, bir yandan da özgün bir üslupla ne kadar usta bir yönetmen olduğunu kanıtlıyor. Kusursuz görselliği ve hikâyesini anlatış biçimiyle sinemanın gücüne inancınızı tazeleyen filmlerden…

Yönetmen: Céline Sciamma

Senaryo: Céline Sciamma

Oyuncular: Noémie Merlant (Marianne), Adèle Haenel (Héloïse), Luàna Bajrami (Sophie), Valeria Golino (Kontes)

Fransa/2019/Fransızca-İtalyanca/121 dk./Mars Production (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 6 Aralık

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.