Şu An Okunan
Bir Sinema Psikopatının Listesi: Kahramanı Asla Ölmez Filmler

Bir Sinema Psikopatının Listesi: Kahramanı Asla Ölmez Filmler

Sinemanın asli görevlerinden biri de seyircide filmin kahramanıyla özdeşim yaratmaktır. Hele o kahramanın süper güçleri de varsa tadından yenmez bir seyirlik bizi bekler. Benim ilk çocukluk kahramanım Bruce Lee’ydi. Her ne kadar süper güçlere sahip olmasa da yeteneği ve efsanesiyle süper kahramanlara taş çıkartırdı. O yüzden o dönemde birçok çizgi romanın sayfalarında Bruce Lee ile Superman karşı karşıya getirilirdi. Kimi zaman da Bruce Lee’nin karşısında Muhammed Ali olurdu. Çünkü gerçek hayattaki süper kahramanlar onlardı. Lee’nin yeteneğinin kurmaca dünyasını aşan bir tarafı olduğundandır ki o, kurmaca bir karakter olan Superman’e rakip olurdu. Bruce Lee, filmlerinde nasılsa gerçek hayatta da öyleydi.

Bruce Lee’nin yaşadığı yıllara denk gelmedim ama efsanesi hayatımızda hep baki kaldı. Neyse ki hayat onu alırken yerine oğlu Brandon Lee’yi bırakmıştı. Brandon Lee’yle de ilk tanışmam efsanevi bir babanın oğlu olması hasebiyleydi. İzlediğim ilk filminin üzerinden çok geçmeden, yeni filminin setinde ölmüş olması da ayrıca ironikti. Süper kahramanı canlandıran birinin sette ölmüş olması, bendeki özdeşim mekanizmasını altüst etmişti. Brandon Lee gerçekten
de ölmüştü ama biliyoruz ki filmlerde kahramanlar ölmez. The Crow’da da öldürülen kahramanımız bir karganın mezarının başına gelmesiyle birlikte canlanır ve kendisini öldürenlerden intikam almaya başlar. Söylendiğine
göre Bruce Lee, Çin mafyası tarafından, oğlu da sette kaza süsü verilerek aynı kişilerce öldürülmüştü. Ben, Brandon’ın babasının intikamını alacağının hayalini kurarken hayat onu da haince almıştı.


Advertisement

Hayatın da sinemanın da kendine göre bir adalet anlayışı var. Filmleri sevmemizin sebebi belki de bu adaletin tecelli edeceği düşüncesidir. Kim bilir!

Kahramanı Asla Ölmez Filmler
ALİ KEMAL ÇINAR
1.The Crow (1994)
YÖN: ALEX PROYAS
2. Logan: Wolverine (Logan, 2017)
YÖN: JAMES MANGOLD
3. Maske (The Mask, 1994)
YÖN: CHUCK RUSSELL
4. Ejder Kalesi (Enter the Dragon, 1973)
YÖN: ROBERT CLOUSE
5. Deadpool (2016)
YÖN: TIM MILLER
6. Ölüm Oyunu (Game of Death, 1978)
YÖN: BRUCE LEE, ROBERT CLOUSE
7. Göster Gününü (Kick-Ass, 2010)
YÖN: MATTHEW VAUGHN

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.