Şu An Okunan
Belgeselde Heyecan Sezonu

Belgeselde Heyecan Sezonu

Kendisi de yıllarca farklı mecralarda belgeseller üretmiş olan Haşmet Topaloğlu’ndan, İstanbul Modern’in Biz de Varız! seçkisinde seyirciyle buluşan 2020 yapımı beş belgesele dair notlar.

Sonunda ve aslında bir kez daha buralarda yapılan belgeseller üzerine düşünmeye, konuşmaya başladık. İnsanı mutlu ediyor. Hele de belgeselcileri. Kimsenin hevesi kaçmasın lütfen ama, genelde bu heves ara ara harlanır, umutlandırır ve iki taşım sonra ocağın altı kendiliğinden kapanır. İzlemenin ötesinde ilgilenenler içinse belgeselin heyecanı kısık ateşte de olsa hep sıcak kalır. Kimsenin şevkini kırmak niyetinde değilim. Belgesel yapma ve gösterebilme direncimizi sürdürebilmemiz için o şevkin canlı kalmasına ihtiyacımız var. Bu filmler bizi neden heyecanlandırdı, nasıl devam edebilir diye düşüncelerimi paylaşmak için yazıyorum.

Haşmet Topaloğlu’nun Ah Gözel İstanbul, Hayalimdeki Sahneler, Maddenin Halleri, Mimaroğlu ve Miss Holokost Survivor filmleriyle ilgili kaleme aldığı yazı, Altyazı Fasikül’ün web sitesinde yayında. Yazının devamını okumak için:

‘Belgeselde Heyecan Sezonu’

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.