Şu An Okunan
Altyazı’nın Aralık Sayısı Bayilerde!

Altyazı’nın Aralık Sayısı Bayilerde!

Star Wars
Altyazı Aralık sayısında, sinema tarihinin efsanevi serisi Star Wars’u kapağına taşıyor. Dergide bu ay, serinin yedinci filmi Güç Uyanıyor’un vizyona girmesi vesilesiyle ünlü uzay operasını farklı yönleriyle ele alan yazılardan oluşan bir dosyaya yer veriliyor. Bülent Somay serinin ilk iki üçlemesinde ‘güç’ün nasıl kullanıldığını analiz ederken, Doğu Yücel Star Wars efsanesinin bir kuşağın üzerinde bıraktığı etkiye bakıyor. Fatma Cihan Akkartal ise Star Wars’un zamanının politik atmosferinden nasıl etkilendiğini mercek altına alıyor.

Sarmaşık
Bir gemide kapana kısılan altı kişi arasındaki iktidar mücadelesinden gerilim yüklü bir hikâye çıkaran Sarmaşık, dünya galasını bu yılki Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirmişti. Altyazı’da bu ay Berke Göl’ün kaleme aldığı bir değerlendirme yazısının yanında, yönetmen Tolga Karaçelik ile yapılan söyleşi de okunabilir. Filmin afişi ise Altyazı’nın bu ay tüm okuyucularına armağanı!

Rüzgârın Hatıraları ve Özcan Alper
Sonbahar ve Gelecek Uzun Sürer’in ardından üçüncü uzun metrajını çeken Özcan Alper, Rüzgârın Hatıraları ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 1940’lı yılların Türkiye’sinde geçen film, muhalif entelektüel Aram’ın hikâyesi üzerinden bireysel anılar ile toplumsal hafıza arasındaki bağlara odaklanıyor. Altyazı’da bu ay Alper ile filmi üzerine yapılmış kapsamlı bir söyleşi yer alıyor.

Portre: Yorgos Lanthimos
Köpek Dişi (Kynodontas, 2009) ile tüm dünyada dikkat çeken Yorgos Lanthimos’a Cannes’da Jüri Özel Ödülü kazandıran The Lobster bu ay vizyonda. Günümüz gerçekliğine yakın fakat bir yandan da son derece absürd evrenlerde geçen mizahi alegorilere imza atan yönetmene dair Engin Ertan’ın imzasını taşıyan portre yazısı bu ay Altyazı’da okunabilir.

ALTYAZI’da ayrıca

Macbeth: Shakespeare’in ölümsüz metninin sinema yolculuğu

İstanbul Sessiz Sinema Günleri: Küratör Elif Rongen-Kaynakçı ile söyleşi

İz Sürücü (Stalker): Tarkovski’nin başyapıtına bugünden bakmak

Point Break: Aksiyonda Kathryn Bigelow dokunuşları

Casuslar Köprüsü (Bridge of Spies): Steven Spielberg’den Soğuk Savaş gerilimi

Annem (Mia Madre): Rüyalarla gerçekler arasında

Spectre: Bond’un baba ocağına dönüşü

Gizli Dosya (Truth): Kimse artık gerçeklerle ilgilenmiyor

Düşlerin Terzisi (The Dressmaker): Feminist westernde bir cadı hikâyesi

Snoopy ve Charlie Brown Peanuts Filmi (The Peanuts Movie): Umudun ve başarısızlığın kesiştiği yer

Basit Sorular: Yekta Kopan’ın bu ayki soruları Çok Pişmiş (Burnt) filmine

Ayın Kısası: Oğuzhan Kaya’nın Mükemmel Bir Gün filmi

Bir An: B. Nihan Eren Üç Renk: Mavi (Trois Couleurs: Bleu, 1993) filminden bir sahneyi kaleme aldı

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.