Şu An Okunan
Altyazı’nın Eylül sayısı bayilerde!

Altyazı’nın Eylül sayısı bayilerde!

Kapak Konusu: Jeanne Moreau
Altyazı Aylık Sinema Dergisi yeni sezona başlarken, kapağını Temmuz ayında hayatını kaybeden efsanevi oyuncu Jeanne Moreau’ya ayırıyor. Altyazı, Fransız Yeni Dalgası’nın bu ikonik yüzünü, altmışlı yıllardan itibaren en büyük Avrupalı yönetmenlerle çalışmış bu usta oyuncuyu, Jules ve Jim’den (Jules et Jim) Gece’ye (La Notte) en unutulmaz rollerinden bir seçkiyle anıyor.

Tutku Oyunu
İlk gösterimi Cannes Film Festivali’nde gerçekleşen Tutku Oyunu (L’Amant Double) François Ozon’un en hınzır filmlerinden biri. Engin Ertan, sürprizlerle dolu bu erotik gerilimi, Brian de Palma, Polanski ve Cronenberg gibi yönetmenlerin filmleriyle kurduğu diyalog üzerinden inceliyor.

George A. Romero
‘Yaşayan ölüler’in yaratıcısı George A. Romero, Temmuz ayında hayata veda etti. Fatma Cihan Akkartal, 60’lı yılların sonunda Yaşayan Ölülerin Gecesi’yle (Night of the Living Dead) çıkış yapan usta yönetmenin sinemasını incelediği yazısında, Romero filmlerinde iktidar mücadelesinin bir simgesi olarak kullanılan zombilerin beyazperde yolculuğuna yakından bakıyor.

I Love Dick
Chris Kraus’un aynı adlı kült kitabından uyarlanan I Love Dick, gerçek ile kurmaca, otobiyografi ile fantezi arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor. Gözde Onaran, diziyi özellikle kadın arzusunu ele alış biçimi nedeniyle dikkate değer buluyor.

Umut Tazeleyen Filmler ve Bir Sinema Psikopatının Listesi
Umut Tazeleyen Filmler köşesinin bu sayıdaki konuğu, şair ve yazar Haydar Ergülen, Jean Vigo’nun 1934 tarihli klasiği Geçip Giden Çatana’yı (L’Atalante) kaleme alıyor. Bir Sinema Psikopatının Listesi’nde ise yazar ve yayıncı Tanıl Bora, ‘Zaaflarımın Aynası’ adını verdiği kişisel bir film seçkisini Altyazı okurlarıyla paylaşıyor.

ALTYAZI’da ayrıca
O (It): Stephen King klasiğinin yeni uyarlamasını beklerken 1990 yapımı orijinal TV dizisine bakış
Şövalye (The Chevalier): Attenberg’in yönetmeninden, erkeklik performansı üzerine absürd bir komedi
Senin Adın (Kimi No Na Wa.): Fantastik bir aşk hikâyesi anlatan bir Japon animesi
Bitmeyen Yol: Duygu Sağıroğlu’nun en politik filmi
Sam Shepard: Kızılderili edalı kovboyun ardından
Sezer Sezin: Yeşilçam’a yön veren stara veda
Dunkirk: Christopher Nolan’dan bir atmosfer deneyi
Örümcek-Adam: Eve Dönüş (Spider-Man: Homecoming): Mahallenizin yeni nesil kahramanı
Brimstone: Karanlık bir western
Maymunlar Cehennemi: Savaş (War for the Planet of the Apes): İnsan çağının sonu
Gênco: Alçakgönüllü bir süper kahraman
Bir Yönetmen Beş Madde: Hasan Cömert’in kaleminden Brian de Palma sineması
Ayın Kısası: Rahme Veziroğlu imzalı Edat
+Hediye Afiş: Annem Hakkında Her Şey ve Tutku Oyunu

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.