Şu An Okunan
Altyazı’nın Haziran Sayısı Bayilerde!

Altyazı’nın Haziran Sayısı Bayilerde!

Cannes 2016
Altyazı Haziran sayısında, Ken Loach’un I, Daniel Blake ile Altın Palmiye’ye uzandığı 69. Cannes Film Festivali’ne geniş yer ayırıyor. George Miller başkanlığındaki jüri, ödülleri sürpriz isimlere verse de, bu yılki yarışma son yılların en güçlü seçkilerinden birini sundu. Altyazı, Andrea Arnold’ın Jüri Ödüllü filmi American Honey’yi kapağına taşıdığı bu sayıda, Jim Jarmusch, Pedro Almodóvar, Cristian Mungiu ve Asghar Farhadi gibi ustaların merakla beklenen yeni filmlerine dair ilk izlenimlere yer veriyor.

Sen Benimsin
Benim Adım Aşk’tan (Io Sono L’amore, 2009) bu yana yeni filmi merakla beklenen Luca Guadagnino, Sen Benimsin (A Bigger Splash) ile dört karakter arasında geçen bir cinsel gerilim öyküsü anlatıyor. Tilda Swinton ve Ralph Fiennes gibi isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosunun yanı sıra Guadagnino’nun aşırılıktan kendini sakınmayan üslubuyla da dikkat çeken filmle ilgili Abbas Bozkurt’un değerlendirme yazısı bu ay Altyazı’da.

Spor Belgeselleri
Yakın dönemde seyirciyle buluşan Siirt’in Sırrı, Genç Pehlivanlar ve Bağlar birbirinden farklı anlatım teknikleri kullansalar da, sporcu hikâyeleri üzerinden Türkiye’nin politik atmosferine dair söz üreten belgeseller olarak dikkat çektiler. Belgesel filmlerin izleyiciyle ve ele aldıkları konuyla nasıl bir diyalog kurdukları üzerine yeniden düşünmek için iyi bir fırsat veren bu üç film, Enis Köstepen’in inceleme yazısında bir arada değerlendiriliyor.

Yuvarlak Masa Tartışması: Kültür Sermayesi ve Sansür
Kültür ve sanat alanında siyasal iktidarın baskısıyla yaşanan hızlı dönüşüm, festivallerde arka arkaya yaşanan sansür vakaları, sinema sektörünün tavrı… Altyazı genel yayın yönetmeni Fırat Yücel, Altyazı yayın kurulu üyesi ve yapımcı Enis Köstepen, sinema yazarı Şenay Aydemir, KuirFest’in direktörü Bilge Taş ve belgesel yönetmeni Berke Baş sansür vakalarında festivallerin ve sektörün sorumluluğunu konuşuyor.

ALTYAZI’da ayrıca
İnatçılar (Hrútar): İzlanda’dan bol ödüllü naif bir öykü
X-Men: Apocalypse: Travmalı mutantların yeni serüveni
Şimdi Nereyi İşgal Edelim? (Where to Invade Next): Michael Moore tarzı belgeselin sorunları
Merci Patron!: Fransa’daki Gece Ayakta hareketinin odağındaki belgesel
Variety: 80’ler New York’undan feminist bir yeraltı filmi
Ayakkabılar (Shoes): Sessiz dönemin usta ismi Lois Weber’in 1916 tarihli klasiği
Ana Yurdu: Anne ve kızı arasındaki göbek bağı
Kor: Demirkubuz’un kıskançlık ve arzu üçgenleri
Bekleyiş (L’attesa): Kusurlu ayrıntılar
Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (Captain America: Civil War): Çizgi roman evrenleri durmadan genişlerken…
Yarım: Bardağın yarısı dolu
Kurdun Uyanışı (Le Dernier Loup): Jean-Jacques Annaud’dan Çin Kültür Devrimi üzerine
Bir Yönetmen Beş Madde: Akira Kurosawa
Ayın Kısası: Enis Yurdaün’den Yüksük
Bir An: Oylum Yılmaz Ah Güzel İstanbul (1966) filminden bir sahneyi kaleme aldı
+ Hediye Afişler: Evrim ve Belgica

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.