Şu An Okunan
Altyazı’nın Kasım sayısı bayilerde

Altyazı’nın Kasım sayısı bayilerde

CHANTAL AKERMAN
Altyazı Kasım sayısında, yakın zamanda kaybettiğimiz usta yönetmen Chantal Akerman’ı kapağına taşıyor. Kısa metraj filmlerden belgesellere, uzun metraj filmlerden video işlerine geriye etkileyici bir külliyat bırakan Akerman, 1968 yılından günümüze sürekli üretim halinde olduğu sinemasında izleyiciyle mahrem bir ilişki kurdu. Altyazı, sinema tarihinin en önemli feminist yönetmenlerinden Akerman’a, dokuz kadın kalemin yazılarından oluşan bir dosyayla veda ediyor.

ABLUKA
Venedik Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’yle dönen Abluka, polis ablukası altındaki bir mahallede yaşayan iki kardeşin adım adım cinnete sürüklenmesini anlatıyor. Emin Alper, ikinci uzun metrajında 90’ların ve bugünün Türkiye’sinden izler taşıyan distopik bir dünya kuruyor. Dergide bu ay yönetmenle yapılan söyleşinin yanında, Ali Deniz Şensöz’ün filmle ilgili kaleme aldığı değerlendirme yazısı okunabilir. Filmin afişi ise Altyazı’nın bu ay tüm okuyucularına armağanı!

NANNI MORETTI SİNEMASI
2001’de Altın Palmiye kazanan Oğul Odası (La Stanza del Figlio) ile geniş kitleler tarafından takip edilmeye başlanan Nanni Moretti, hikâyelerine kendi tereddütlerini ve heyecanlarını katmaktan çekinmeyen, çocuksu bir meraka sahip bakışını sinemasına her daim yansıtan bir yönetmen. Erken dönem sinemasından bu ay vizyona giren son filmi Annem’e (Mia Madre), yönetmenin filmografisini masaya yatıran, Evrim Kaya imzalı portre yazısı bu ay Altyazı’da.

NEFESİM KESİLENE KADAR
Dünya galasını Berlin Film Festivali’nde yapan Nefesim Kesilene Kadar, tekstil işçisi Serap’ın peşine takılan kamerasıyla İstanbul’un kenar mahallelerini mesken tutan nefes nefese bir hikâye anlatıyor. İlk uzun metrajında senaryoyu yazarken hissettiği nefessiz hâli filmine de yansıtmaya çalıştığını söyleyen Emine Emel Balcı ile yapılan kapsamlı söyleşi bu ay dergide okunabilir.

ALTYAZI’da ayrıca

Gotik Banliyö: Amerikan banliyösünde korku ve mizahın kesiştiği filmler

Hayal Ülkesi (Jauja): Lisandro Alonso’dan varoluşçu bir deneysel western

Sakin Batı (Slow West): Genç bir romantiğin Vahşi Batı’daki macerası

Toprak Ana: Memduh Ün’ün ‘sahiplenilmemiş’ filmlerinden biri

Amy: Hayalet imgelerin tarihi

Mustang: Masalın dilini tutturmak ya da tutturamamak

Marslı (The Martian): Mars’a dair yeni bir fantezi

Takım: Mahalle Aşkına: Plazalara karşı futbolla direnen bir mahalle

Güneş Tepedeyken (Zvizdan): Dağılan Yugoslavya’dan üç aşk öyküsü

Gençlik (Youth): Tutku ve nihilizm

Hasret (Yearning): Kedilerin bizi izlediği şehre dair

Basit Sorular: Yekta Kopan’ın bu ayki soruları Bayan Amerika (Mistress America) filmine

Ayın Kısası: Umut Subaşı’nın Pudrasız filmi

Bir An: Kaya Genç Barry Lyndon’ı (1975) kaleme aldı

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.