Şu An Okunan
Altyazı’nın Kasım Sayısı Bayilerde!

Altyazı’nın Kasım Sayısı Bayilerde!

Kapak Konusu: Twin Peaks
Altyazı Aylık Sinema Dergisi Kasım sayısında, kapağını David Lynch’in yirmi beş yıl aradan sonra üçüncü sezonuyla geri dönen kült dizisi Twin Peaks’e ayırıyor. Lynch’in deneysel sinemadan da beslenen tekinsiz evrenine yakından bakan Altyazı’da, Twin Peaks’in çok katmanlı dünyası farklı yazarların kaleminden okunabilir.

Umudun Öteki Yüzü
Finlandiyali yönetmen Aki Kaurismäki’nin ‘Mülteci Üçlemesi’nin ikinci filmi Umudun Öteki Yüzü (Toivon Tuolla Puolen), Berlinale’de yönetmene En İyi Yönetmen ödülünü kazandırmıştı. Altyazı’daki yazısında Ayça Çiftçi, Suriyeli bir göçmen ile Finlandiyalı bir restoran sahibinin dostluğunu anlatan filmde Kaurismäki’nin her zamanki tuhaf mizahıyla ve kendine has stiliyle çizdiği umut dolu tabloyu analiz ediyor.

Ruben Östlund ile söyleşi
Altyazı’nı Kasım sayısında, bu sene Cannes’da Altın Palmiye kazanan Kare’nin (The Square) yönetmeni Ruben Östlund ile kapsamlı bir söyleşi yer alıyor. Fırat Yücel’in gerçekleştirdiği sohbette İsveçli yönetmen, filmin mizahi yaklaşımını anlatıyor, sinemada hiciv ve provokasyona dair görüşlerini paylaşıyor.

Kutsal Geyiğin Ölümü
Yunan Yeni Dalgası’nın en ünlü yönetmeni Yorgos Lanthimos’a bu yıl Cannes’da En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandıran Kutsal Geyiğin Ölümü (The Killing of A Sacred Deer), Aslı Ildır’ın yazısıyla Altyazı’nın Kasım sayısında. Ildır, filmin tekinsiz ve kalpsiz bir mizahla anlattığı öyküsünün Antik Yunan trajedilerinden nasıl beslendiğini inceliyor.

Beni Adınla Çağır
Ali Deniz Şensöz, yılın en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen ve tensel sinema diliyle öne çıkan kuir aşk hikâyesi Beni Adınla Çağır (Call Me by Your Name) üzerine kaleme aldığı yazısında, filmi ayrıntılı olarak inceliyor ve filmin son dönem LGBTİ+ sinemasında nereye konumlandığına dair bir analiz sunuyor.

Umut Tazeleyen Filmler ve Bir Sinema Psikopatının Listesi
Umut Tazeleyen Filmler köşesinde bu ay Abbas Bozkurt, James Ponsoldt’un Yolun Sonu (The End of the Tour, 2015) adlı filminde umut arıyor. Bir Sinema Psikopatının Listesi’nde ise Yücel Göktürk, ‘Mr. Peters’ın Bağlantıları’ adını verdiği kişisel bir film seçkisini Altyazı okurlarıyla paylaşıyor.

ALTYAZI’da ayrıca
Pelin Esmer ile Söyleşi: İşe Yarar Bir Şey’in yapım hikâyesi, estetiği ve anlam dünyası üzerine.
Her Elveda Dediğimizde: Geçtiğimiz Ocak ayında kaybettiğimiz John Berger’dan, filmler ve dönemler arasında gezinen, sinema ve izleyici ilişkisine odaklanan bir yazı.
Onur Tükel ile söyleşi: New York’ta yaşayan yönetmenle türler arası tarzı üzerine bir söyleşi.
Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (Blade Runner 2049): Orijinal filme referanslarla dolu bir devam filmi.
anne! (mother!): Darren Aronofsy’den sanatçı egosu ve annelik üzerine provokatif bir film.
Soygun (Good Time): Safdie Biraderler’den sıra dışı bir “suç filmi”.
Benim Varoş Hikâyem: Kurmaca ile belgeseli iç içe geçiren bir yapım.
Taş: Orhan Eskiköy’den alegorik bir hikâye.
Bir Yönetmen Beş Madde: Aslı lldır’dan Robert Bresson sineması üzerine
Ayın Kısası: Eren Aksu imzalı Cosmorama
+Hediye Afiş: Kutsal Geyiğin Ölümü ve Kare

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.