Şu An Okunan
Altyazı’nın Mayıs sayısı bayilerde!

Altyazı’nın Mayıs sayısı bayilerde!

Kapak Konusu: Sinemada 68 Ruhu
Altyazı Aylık Sinema Dergisi 183. sayısında kapağını, Mayıs 68’in ellinci yıldönümü vesilesiyle dönemin sinema perdesindeki yansımalarına ayırıyor. Fırat Yücel’in kapsamlı değerlendirmesiyle açılan yirmi sayfalık 68 Dosyası Fransa’dan ABD’ye, Doğu Avrupa’dan Güney Amerika’ya uzanıyor, politik ve estetik yaklaşımları farklı olsa da devrimci bir heyecanda buluşan pek çok filmi mercek altına alıyor.

You Were Never Really Here
Bir adamın travmalarla dolu zihninin derinliklerine inen You Were Never Really Here, geçtiğimiz yıl Cannes’da En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanmıştı. Film üzerine kaleme aldığı yazıda Ayça Çiftçi, yönetmen Lynne Ramsay’nin izlenimci estetiğini ve tüm klişeleri tersyüz eden yaklaşımını inceliyor.

Mr. Gay Syria
Ayşe Toprak’ın Saraybosna ve Chicago film festivallerinden ödülle dönen belgeseli Mr. Gay Syria, İstanbul’da arafta kalan Suriyeli eşcinsel mültecilere odaklanıyor. Altyazı’daki yazısında Ali Deniz Şensöz, mültecilere dair farklı bir temsil yaratan filmin yürek burkan ama bir o kadar da umut dolu hikâyesine yakından bakıyor.

80’ler Nostaljisi
Altyazı Mayıs sayısında, Steven Spielberg’ün bir sanal gerçeklik dünyası kurduğu son filmi Başlat Ready Player One (Ready Player One) vesilesiyle son dönemde estetik yaklaşımıyla 80’li yılları yeniden canlandıran popüler film ve dizileri ele alıyor. Altyazı’daki yazısında Aslı Ildır, kaçış estetiğiyle öne çıkan 80’ler popüler kültürünün günümüzde neden bir nostalji nesnesi hâline geldiğini irdeliyor.

Umut Tazeleyen Filmler
Altyazı’nın Umut Tazeleyen Filmler köşesinde bu ay yönetmen Emine Emel Balcı, Joachim Trier’in 2015 yapımı filmi Sessiz Çığlık’ı (Louder Than Bombs) kaleme alıyor.

Bir Sinema Psikopatının Listesi
Yaratıcı belgeselleriyle tanınan Gürcan Keltek, bu sayıdaki Bir Sinema Psikopatının Listesi’nde ‘Görünmez Kentler’ başlıklı bir film seçkisini Altyazı okurlarıyla paylaşıyor.

ALTYAZI’da ayrıca
Taksim Hold’em: Yönetmen Michael Önder’le Gezi Direnişi’ne hem yakından hem dışarıdan bakan kara komedisi üzerine
José Padilha ile söyleşi: Narcos dizisinin yaratıcısı, yeni dizisi O Mecanismo’yu anlatıyor
Riddles of the Sphinx: Feminist kuramcı Laura Mulvey ve göstergebilimci Peter Wollen’ın 1977 yapımı deneysel filmi
Köpek Adası (Isle of Dogs): Wes Anderson’dan politik tonuyla dikkat çeken bir stop-motion animasyon
Kelebekler: Tolga Karaçelik’ten absürd bir aile komedisi
Muhteşem Kadın (Una Mujer Fantástica): Trans bir kadının toplumun önyargılarına karşı mücadelesi
Sessiz Bir Yer (A Quiet Place): Ses unsurunu dışarıda bırakan sıradışı bir korku
Bir Yönetmen Beş Madde: Evrim Kaya’nın kaleminden Billy Wilder sineması
Ayın Kısası: Ümit İnce’nin yönettiği Yaşam Kullanım Kılavuzu

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.