Şu An Okunan
Altyazı’nın Ocak Sayısı Bayilerde!

Altyazı’nın Ocak Sayısı Bayilerde!

Dosya: 2015’in En İyileri
Altyazı Ocak sayısında, 2015’te sinema namına heyecan veren filmleri ve sahneleri kapsamlı bir dosyayla hatırlıyor. Geçtiğimiz yıl vizyona giren filmler arasından yapılan değerlendirme sonucunda yılın en iyi on filmini belirleyen Altyazı, eleştirmenlerin listelerinden vizyon görmeyen filmlere, yönetmenlerin seçtiklerinden en iyi yerli belgesellere on beş sayfalık vizyon dosyasında 2015’in sinema gündemine geniş yer ayırıyor.

Gençlik
Paolo Sorrentino’nun geçen yıl Cannes’da yarışan ve Avrupa Film Ödülleri’nden En İyi Film ödülüyle dönen Gençlik’i (Youth), en verimli dönemlerini geride bırakmış karakterlerin yaşam enerjilerini yeniden keşfetme arayışlarını konu ediniyor. Altyazı’da bu ay, Sorrentino’nun çok karakterli ve çok bakışlı bir yapı kurduğu bu son filmine dair Fırat Yücel’in imzasını taşıyan değerlendirme yazısı okunabilir.

Baskın: Karabasan
Dünya galasını Toronto Film Festivali’nde yapan Can Evrenol’un ilk uzun metrajı Baskın: Karabasan, Türkiye’de başka türlü bir korku sinemasının yapılabileceğini göstermesiyle dikkat çekiyor. Dergide bu ay, Evrenol’la ilk filmi üzerine yapılan söyleşinin yanında, filme psikanalitik bir okuma getiren inceleme yazısı da yer alıyor.

Popüler Yerli Komediler
Hasılat rekorları kıran Düğün Dernek ve Recep İvedik serilerine, mizah dergilerinin sinemamızdaki başlıca temsilcisi Cem Yılmaz filmlerine ve ekranlarda yeni bir mahalle tahayyülü yaratan Burak Aksak’ın mizahına odaklanan kapsamlı bir analiz yazısı, yerli komedi filmlerimizin seyirciyle kurduğu/kuramadığı diyalogların izini takip ediyor ve bu filmlerin sınıfsal yankılarına bakıyor.

Yuvarlak Masa Tartışması: Star Wars
Gişe rekorlarını altüst eden yeni Star Wars filmi Güç Uyanıyor (The Force Awakens), serinin hayranlarını genel olarak tatmin etse de, J.J. Abrams’ın seriye getirdiği yoruma mesafeli yaklaşanlar da oldu. Fantastik sinemaya ilgileriyle bilinen Kutlukhan Kutlu ve Fatma Cihan Akkartal, roman ve öyküleriyle tanınan Hakan Bıçakcı ve Doğu Yücel ile sinema yazarları Fırat Yücel, Ali Deniz Şensöz ve Evrim Kaya’nın yeni Star Wars’u enine boyuna ele aldıkları yuvarlak masa tartışması bu ay Altyazı’da.

ALTYAZI’da ayrıca

Jacques Audiard ile söyleşi: Altın Palmiyeli Dheepan üzerine

Setsuko Hara’ya veda: Ozu filmlerinin unutulmaz divası

Jocelyne Saab ile söyleşi: Lübnanlı yönetmenle gerçekliğe tanıklık eden filmleri üzerine

The Hateful Eight: Tarantino bu kez kendi oyununda mağlup

Diriliş (The Revenant): Gösterişçi bir western

Spotlight: Gazeteciliğe romantik bir bakış

Life: Tüm fantezilerden soyutlanmış bir James Dean

Steve Jobs: “Deha”nın günahı olmaz mı?

Ayın Kısası: Başak Büyükçelen’in Derin Nefes Al filmi

Bir An: Alper Atalan Gattaca (1997) filminden bir sahneyi kaleme aldı

+Hediye Afişler: The Club (El Club) ve Yalan Labirenti (Im Labyrinth des Schweigens)

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.