Şu An Okunan
Bir At Bara Girmiş Beyazperdeye Uyarlanıyor

Bir At Bara Girmiş Beyazperdeye Uyarlanıyor

David Grossman’ın 2017’de Uluslararası Man Booker ödülünü kazanan romanı ‘Bir At Bara Girmiş’ Mark Duplass tarafından uyarlanacak.

İsrailli yazar David Grossman, Siren Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılan ‘Bir At Bara Girmiş’ (A Horse Walks Into a Bar) ile tüm dünyada büyük ses getirmiş, kazandığı eleştirel başarının yanı sıra geniş çapta bir okur kitlesiyle de buluşmuştu.

Bir stand-up komedyeninin son gösterinde geçen roman, tek gecelik bir şovun enerjisini hiç kaybetmeden, seyirciyle atışan bir komedyenin monologlarıyla ilerlerken, gitgide karanlıklaşıyor ve komedyenin geçmişindeki travmatik olaylara doğru bir kazıya dönüşerek, kara mizahın en heyecan verici örneklerinden birini sunuyordu.

Sinema diline yatkınlığı hemen hissedilen roman, son dönemde hem dijital platformlardan hem de Hollywood’da Amerikan bağımsız ruhunun önemli temsilcilerinden biri olan Mark Duplass tarafından sinemaya uyarlanacak. İnsan ilişkilerindeki nüanslara odaklanan küçük hikâyelere düşkünlüğüyle bildiğimiz yazar/yönetmen/oyuncu Mark Duplass, kardeşi Jay Duplass’la birlikte Sundance ruhunu televizyon ekranına taşıyan isimlerden biri.

İki kardeş, 2003’te çektikleri kısa film This is John ile Sundance’te dikkat çekmiş ve o günden bu yana pek çok projenin içinde yazar, yönetmen ya da oyuncu olarak yer almışlardı. Duplass, hem yazıp-yönettiği hem de rol aldığı projelerde ‘Mumblecore’ olarak adlandırılan türün bir temsilcisi olarak biliniyor. Son yıllarda pek çok örneğini gördüğümüz bu tür, Amerikan toplumunun başarı odaklı kültüründe kıyıda köşede kendi hayatını yaşamaya çalışan, kendini çok iyi ifade edemeyen karakterlerin sıradan, mütevazı öykülerini onların yaşamına uygun iddiasız bir üslupla perdeye taşımayı seçiyor. Mark Duplass’ın yaratıcısı olduğu 2015 tarihli dizi Togetherness bu türün ekrandaki en iyi örneklerinden biri.

2012 yapımı Amerikan bağımsızı Zaman Yolcuları (Safety Not Guaranteed) ile de akıllarda kalan Mark Duplass’ın, kardeşiyle birlikte imza attığı bir başka dikkat çekici proje de Room 104 adlı, her bölümünde Amerika motellerinden geçen farklı hikâyeler anlatan özgün televizyon dizisi. Sıradan insan hikâyelerine odaklanan bu dizinin tonu da komediyle karanlık arasında hızlı geçişlere sahip.

Mark Duplass’ın 2012’den bu yana yöneteceği ilk film olan ‘A Horse Walks Into a Bar’ın çekim takvimi henüz belli değil.

Kaynak: The Hollywood Reporter

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.