Şu An Okunan
Blu TV Sineması

Blu TV Sineması

Sivas (2014)
YÖN: Kaan Müjdeci SÜRE: 94 dk.
Arabanın içinde, köpek dövüşünden dönüşte muhtar ve köyün erkekleri önde, Aslan ve Sivas arabanın arkasında bavullara ayrılan yerde giderlerken kameranın yakaladığı birkaç karenin yüklülüğünde yatıyor bu filmin esas gücü. Boynu ve kulakları kurumuş kan lekeleriyle dolu Sivas’ın başını lastiğin üzerine koyup etrafı seyreden hüzünlü gözlerini yakalayabiliyor Müjdeci’nin kamera sezgileri. Radyoda Neşet Ertaş’ın ‘Hata Benim’i çalarken Sivas’ın arabadakilere hafiften küskün ama görevini yapmış olmanın mağrurluğuyla dışarıyı seyreden hüzünlü gözleri filmin özeti.
Abbas Bozkurt Altyazı, Sayı 144, Kasım 2014
Sivas_Still

Kırmızı Kaplumbağa (La Tortue Rouge, 2016)
YÖN: Michael Dudok De Wit SÜRE: 80 dk.
Kırmızı Kaplumbağa, izleyicinin bir ıssız ada hikâyesiyle ilgili tüm beklentilerini boşa çıkarıyor. Genç bir adamın bir adaya düşmesiyle açılıp başka bir genç adamın adadan ayrılmasıyla kapanan film bir çember çiziyor. Yer yer epizodik bir anlatım kullanarak, ilk bakışta pek sürükleyici bir öykü olması beklenmeyen yaşam döngüsünü de yansıtıyor. Filmin görünürde ‘olaysız’ bölümleri, epik bir olay örgüsünden daha çok şey anlatabiliyor pekâlâ. Örneğin bir fokun suya dalışı hiçbir düşünce yükü taşımayan saf bir eylem ama burada herhangi bir doğa belgeselinde bulunamayacak bir his yaratıyor.
Fatma Cihan Akkartal Altyazı, Sayı 169, Şubat 2017

THE-RED-TURTLE-photo-7-©STUDIO-GHIBLI-WILD-BUNCH-WHY-NOT-PRODUCTIONS-ARTE-FRANCE-CINEMA-CN4-PRODUCTIONS-BELVISION-e1461250840850

Yaratık: Covenant (Alien: Covenant, 2017)
YÖN: Ridley Scott SÜRE: 122 dk.
Büyük bir böceği andıran Covenant gemisi daha filmin başında güneş enerjisiyle yüklenmek için âdeta kanatlarını açıyor. Dünyayla böcekler arasındaki ilişki nasılsa, insanlığın ürettiği belki de en büyük makinelerden birinin evrenle ilişkisi de ona benziyor; Covenant sonsuz evrende bir böcek kadar önemsiz kalıyor. Belki biraz da bu yüzden kaptanın uzaya fırlatılan cesedini boşlukta salınırken uzun uzun izliyoruz. Tanrılaştığını zanneden insana bir hatırlatma yapıyor Yaratık: Covenant. Sonsuz evrenin içinde ne kadar önemsiz bir alan kapladığımızı, nasıl kolay gözden çıkarılabilecek varlıklar olduğumuzu gösteriyor.
Ali Deniz Şensöz Altyazı, Sayı 173, Haziran 2017

1fc32a2a4910bcaf_MCDALCO_EC018_H

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.