Şu An Okunan
Elif Refiğ ile ‘Yönetmenler ve Ustalıkları’ Semineri

Elif Refiğ ile ‘Yönetmenler ve Ustalıkları’ Semineri

Eğitmen: Elif Refiğ
Kurs Başlangıcı: 19 Kasım
Kurs Süresi: 6 hafta (haftada 3 saat, toplam 18 saat)
Saatler: Cumartesi günleri 11:00-14:00 arası
Yer: Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi
Kurs Ücreti: 600 TL, öğrenci ve öğretmenlere %50, BÜMED üyelerine %25 indirimli

SEMİNER HAKKINDA
İzlediğimiz bazı filmleri daha çok sevmemizin sebeplerini araştırmaya başlayınca, karşımıza önce yönetmenler çıkar. Bir yönetmenin dünyasına duyulan yakınlık, aşka benzer bir duygudur. Bizden parçalar barındırdığını sezgisel olarak bilir ve oraya çekiliriz. Hikâyelerin,  kamera açılarının, oyuncu yüzlerinin, mekânların, mizansenlerin, gölgelerin ve ışıkların içinde bazı anları uzatıp zihnimizde biriktiririz. Aslında kendine has doğasını algıladığımız bu dünyada, biz de kendimize ait parçaları toplarız. Yönetmenle kurduğumuz ilişki geliştikçe, film dünyaları da genişler, zenginleşir. Elif Refiğ ile Yönetmenler ve Ustalıkları altı hafta boyunca sürecek ve her hafta özgün film dünyaları yaratma konusundaki ustalığı tartışılmaz bir yönetmenle tanışıklığınızı güçlendirecek bir sinema semineri.

1.Hafta
Luis Buñuel

2.Hafta
Agnès Varda

3.Hafta
John Cassavetes

4.Hafta
Glauber Rocha

5.Hafta
Claire Denis

6.Hafta
Takashi Miike

ELİF REFİĞ KİMDİR?
Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu. 2000-2005 arasında Altyazı Dergisi’nin yayın kurulunda yer aldı. Ardından New York’taki Columbia Üniversitesi’nde Sinema yüksek lisansı yaptı. Bu dönemde Andrew Sarris, Anette Insdorf ve Lewis Cole’un asistanlığını üstlendi. 2007 ve 2008 yıllarında bu üniversitede senaryo dersleri verdi. Bekleyolu (2004), Esperanza Starring (2007), Three Bodies (2008) ve Erkek Adam (2009) isimli kısa filmlerin ardından ilk uzun metrajlı filmi Ferahfeza’yı 2013’te tamamladı.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.