Şu An Okunan
Star Wars Evrenini Tanıma Rehberi II

Star Wars Evrenini Tanıma Rehberi II

UNUTULMAZ KARAKTERLER

Padme Amidala
Halkı tarafından çok sevilen ve henüz on dört yaşındayken Naboo gezegeninin kraliçesi olan Padme Amidala gezegeninin işgalinin ardından özgürlük için Jedi şövalyeleri Qui Gon Jin ve Obi-Wan Kenobi ile beraber mücadele etmişti. İlerleyen yıllarda Obi-Wan Kenobi’nin öğrencisi Anakin Skywalker ile aralarında başlayacak aşk Padme’yi Luke ve Leia Skywalker’ın annesi yapacaktır.

Anakin Skywalker/Darth Vader
George Lucas tüm Star Wars efsanesinin Anakin Skywalker’ın hayatını anlattığını söyler. Anakin Tatooine’li köle bir kadının oğludur. Babasının kim olduğu yolunda yapılan tahminlerin çoğu babasının ‘güç’ olduğunu söyler. İsa metaforunu andıran bu doğuş, Jedi kehanetlerinde de öngörülmüştür. ‘Gücün dengesini değiştirecek kişi’ kehanetini Anakin, İmparator’un etkisiyle karanlık tarafa geçişinin ardından, diğer tüm Jedi’leri katlederek gerçekleştirmiştir. Karanlık kostümü ve korkunç güç potansiyeliyle Darth Vader yalnız filmlerin en önemli görsel sembolü ve karakteri değil, aynı zamanda da pop kültürünün en büyük ikonlarındandır.

Darth Sidious/Senatör Palpatine/İmparator
Galaksinin üç kimlikli bu gerçek kötü karakteri, sinsilik, politika ve karanlık ‘güç’ sayesinde Cumhuriyet konseyindeki Naboo temsilcisiyken, önce Cumhuriyet konseyi lideri sonra da Cumhuriyet’i yıkıp imparator olmuştur. İlk üçlemede kötülüğüyle imparatorluğun merkezini oluşturan bu çürümüş, yaşlı varlık, ikinci üçlemede ise henüz orta yaşlı, kararlı, kurnaz bir politikacı olan Senatör Palpetine’dir.

Luke Skywalker
Galaksinin kaderini değiştirecek olan Luke, basit bir çiftçi ailesinin oğlu olduğunu sanarak büyüdü. Ikinci el pazarından aldığı iki robot (R2D2, C3PO) gerçek kimliğini öğreneceği macerasının başlangıcı oldu. Öz babasının karanlık güçlere geçip İmparator’un zulmünü galaksiye yayan karanlık Jedi, yani Darth Vader olduğunu öğreneceği, kendisine bir Jedi olmayı öğretecek Obi-Wan Kenobi ve Yoda’nın ölümlerine tanık olacağı bu maceranın sonunda Luke, babasının içinde kalmış son iyiliği canlandırıp İmparator’u yok etmeyi başardı.

Prenses Leia
Padme Amidala ve Anakin Skywalker’ın ikizlerinden biri olan Leia, Alderan’lı Senatör Bail Organa’nın gözetiminde büyümüştür. Star Wars’un birinci üçlemesi Leia’nın R2D2’ya kaydettiği unutulmaz mesaj, “Son umudum sensin Obi-Wan Kenobi…” ile başlamıştır. Ukala, belki biraz sinir bozucu bu güzel prensesin Han Solo gibi kendisinin zıttı bir karakter ile arasındaki aşk ve nefret ilişkisi ilk üçlemenin tek romantik temasıdır.

Obi-Wan Kenobi
Galaksi tarihine baba (Anakin) ve oğul (Luke) Skywalker’ara hocalık yapmış Jedi olarak geçen Obi-Wan Kenobi, Darth Moul tarafından öldürülen ustası Qui Gon Jin’in vasiyetiyle Anakin Skywalker’ı eğitmiş, yıllar sonra da Luke’u kaderiyle yüzleşebilmesi için Tatooine’den çıkarmıştır. Obi-Wan Kenobi’nin Darth Vader ile dövüşleri sırasında, Luke’un gözleri önünde ışın kılıcını kapatıp kendi ölümüne izin vermesi efsanenin en dramatik anlarından birisidir.

Yoda
Sekiz asır boyunca Jedi eğiten Yoda en yaşlı Jedi ustasıdır. Anakin’den sonra en güçlü Jedi şövalyesi olan Yoda, cumhuriyetin çöküşünün ardından imparatorluğun başlattığı Jedi avından kaçmak için bataklık gezegeni Dagobah’a göçmüştür. Yeni bir umudun doğmasını beklediği bu inzivadan Luke Skywalker’ın gelmesiyle çıkan Yoda, Jedi eğitmeye yeniden başlar. İlk üçlemede tekerlemeler ve bilmecelerle Luke’un kafasını karıştırıp, eğiten yaşlı bir yaratık olarak gözüken Yoda, ikinci üçlemede henüz yok edilmemiş olan Jedi konseyinin en önemli üyesidir.

Mace Windu
Jedi konseyinin en saygın üyelerinden Mace Windu, aynı zamanda Yoda’nın çok yakın dostudur. Uzun yıllar Jedi felsefesini ve tarihini çalışmış olan Mace Windu sorunlar karşısında diplomatça davranıp sözlerle anlaşmaya varılmasını tercih etmiştir. Fakat galaksideki dengelerin alt üst olmaya başladığını hissettiğinde sözlerin artık işlevsiz kaldığını ve savaşmanın zamanının geldiğini anlar.

R2D2 ve C3PO
Her iki üçlemede de yer alıp geçen zamanın etkisini ne tavırlarında ne de görüntülerinde gördüğümüz yegane karakterler olan bu iki robot ilk üçlemede çok kritik görevler üstlenmişlerdi. R2D2’nun Prenses Leia’nın mesajını Obi-Wan Kenobi’ye ulaştırması, C3PO ve Chewbacca arasındaki diyalog girişimleri, Han Solo’yu Jaba’nın elinden kurtarma operasyonunda R2D2’nun Luke’a ışın kılıcı fırlatması ilk üçlemenin unutulmaz anları arasındadır.

Boba Fett ve Jango Fett
İlk üçlemede Han Solo’yu yakalayıp Jabba’ya teslim ederek efsanenin kült kötü karakteri olan Boba Fett’i hem imparatorluk hem de yeraltı camiası için çalışan bir kafatası avcısı olarak tanımıştık. İkinci üçlemede Boba Fett’in de geçmişine, babası Jango Fett’le beraber çalıştığı günlere döneceğiz.

Han Solo
Kumar borçlarından dolayı başı belada bir uzay korsanıyken, Obi-Wan Kenobi ve Luke Skywalker ile tanışmasının ardından bir anda kendini imparatorluğa karşı çıkan direnişin içinde bulan Han Solo’nun Ölüm Yıldızı’na (Death Star) yapılan saldırıya son anda katılması imparatorluğa karşı kazanılan ilk büyük zaferde önemli rol oynamıştı. İmparatorun yok edilişi için verilen savaşta her zaman Luke’un yanında olan Han Solo zaferin ardından Leia ile evlenerek Luke’un eniştesi olmuştur.

Jar Jar Binks
Bölüm I’in pek de beğenilmeyen karakteri Jar Jar, Jedi ustası Qui Gon-Jinn tarafından kurtatıldıktan sonra Ticaret Federasyonu’na karşı Naboo’nun yerli halkı olan Gungan’ların Kraliçe Amidala’nın kuvvetleri ile birleşmesini sağlayarak Naboo’nun kurtulmasında önemli bir rol üstlendi. Bu sayede galaksinin en tanınmış Gungan’ı olmayı başardı.

Chewbacca
Chewbacca, güçlü fizikleri ve mekanik işlere yatkın zekalarından dolayı İmparatorluğun köle olarak kullandığı Wookee ırkındandır. Han Solo ismindeki bir imparatorluk subayı tarafından kurtatılan Chewbacca, Han Solo’ya sadakat sözü vererek onun en sadık dostu olmuş, Han Solo’nun imparatorluk ordusundan ayrılamasının ardından da ikili uzay korsanlığına başlamıştı.

Amiral Ackbar
Tek replikle sinema tarihinde bu kadar yer etmiş az karakter vardır. Amiral Ackbar Jedi’ın Dönüşü’nde “Bu bir tuzak” diyerek kültleşti. Ackbar’ın bir diğer önemi de Asi Birlikleri’ndeki üst rütbeliler arasında insan veya “insansı” olmayan tek canlı olması.

Malakili
Jedi’ın Dönüşü’nde Jabba’nın mahzenindeki devasa canavarı hatırlarsınız. Canavar öldükten sonra şişman bir adamı ağlarken görürüz. İşte o adam, Rancor’un terbiyecisi, adı Malakili. Seyirciler olarak bu çirkin mahluk öldükten sonra rahatlayıp sevinirken Malakili’yi ağlarken görünce garip bir ikileme sürüklenmiştik. Tam bir “hayvansever” ya da “canavarsever” ânıydı diyebiliriz belki de buna!

STAR WARS EVRENİNDEN UNUTULMAZ ARAÇLAR VE MEKÂNLAR >>>

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.