Şu An Okunan
Star Wars Evrenini Tanıma Rehberi

Star Wars Evrenini Tanıma Rehberi

Star Wars denince akla önce Han Solo, Prenses Leia, Luke Skywalker, Darth Vader, Obi-Wan Kenobi, C-3PO ve R2-D2 gelse de Star Wars’u özel kılan şey gölgede kalan kahramanlara dair yan öyküler, mekân ve araçların en ufak detaylarının içerdiği muhteşem tasarımlardır. Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi (Star Wars: The Rise of Skywalker) ile bir devir kapanırken, George Lucas başta olmak üzere pek çok önemli mimarı bulunan bu muazzam genişlikteki evreni tanıyalım.

STAR WARS EVRENİNİ YARATAN GİZLİ KAHRAMANLAR
Star Wars mitolojisinden bahsediyorsak Ralph McQuarrie’yi anmadan olmaz. Efsanevi tasarımcının en az George Lucas ve John Williams kadar rolü var Star Wars’un başarısında. Orijinal trilojide sevdiğimiz karakterlerin, cihazların, araçların, kostümlerin, gezegenlerin, binaların hemen hepsinde onun imzası var. McQuarrie maalesef ikinci üçlemeden önce emekli olduğundan Lucas’ın davetini kabul etmemişti. Onun yokluğunu ilk ve ikinci triloji arasındaki uçurumun sebebi olarak görebiliriz. Tam bu noktada J.J. Abrams akıllıca bir iş yaptı ve McQuarrie’nin kullanılmamış eskizlerini ortaya çıkardı. Bunlardan özellikle bir tanesinin hikâyesi oldukça ilginç. Lucas, Yeni Bir Umut’un ikinci taslağını yazdıktan sonra hikâyenin merkezinde çok az kadın olduğunu düşünerek Luke’u kadın yapabileceğini söylüyor ve McQuarrie’den Luke’un dişi versiyonunu istiyor. Doğru tahmin ettiniz, Abrams, yeni filmin protagonisti Rey’i yaratırken doğrudan McQuarrie’nin çizimlerinden yola çıkıyor. Rey’in gözlükleri ve ilk teaser’da gördüğümüz aracı da McQuarrie imzası taşıyor. Ayrıca X-Wing’lerin, yeni Stormtrooper’ların ve Kylo Ren’in alevli ışın kılıcının da McQuarrie’nin eski çizimlerinden esinlendiği fark ediliyor. McQuarrie gibi eskilerden gelen bir diğer gizli kahraman ise Lawrence Kasdan. Usta senarist, İmparator ve Jedi’ın Dönüşü’nden sonra bir kez daha Star Wars evrenine döndü, senaryoyu Abrams ve Michael Arndt ile birlikte yazdı.

The Phantom Menace

STAR WARS KRONOLOJİSİ
George Lucas’un en başta üç üçleme olarak tasarladığı Star Wars, kronolojik olmayan bir sırayla izleyicilerle buluştu. 1970’li yılların teknolojisiyle hikâyenin ilk üç bölümünün hakkıyla çekilemeyeceğini düşünen Lucas, epik anlatıya ikinci üçlemeden başlamaya karar vermiş. Yeni Bir Umut, İmparator ve Jedi’ın Dönüşü’nün ardından Darth Vader’ın doğuşunun anlatıldığı ikinci üçleme izleyicilerle buluşmuştu. Şimdi ise ilk üçlemenin bittiği yerden devam eden Güç Uyanıyor ile üçüncü üçleme başlıyor. Star Wars evreni altı filmin yanında TV dizileri, kısa filmler, romanlar, çizgi romanlar, kısa hikâyeler, video oyunları, fanların çektiği filmler, yazdığı romanlar ile genişlemeye devam ediyor. Bu kalabalık evrende yolumuzu bulmak için ekranlara ve beyazperdeye yansıyan başlıca Star Wars anlatılarına kronolojik olarak bakmakta yarar var.

1) Yıldız Savaşları: Bölüm 1- Gizli Tehlike (Star Wars: Episode I – The Phantom Menace, 1999)

Jedi ustası Qui-Gon Jinn ve padawan’ı Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker adında genç ve yetenekli bir çocuk keşfeder. Kehanet onun güce denge getireceğini söylüyordu. Fakat iki Jedi da, Anakin’in cumhuriyetin yıkılmasında başrolü oynayacak aktörlerden birine dönüşeceğini tahmin edememişti (Ama Yoda etmişti).

2) Yıldız Savaşları: Bölüm 2 – Klonların Saldırısı (Star Wars: Episode II – Attack of the Clones, 2002)

Obi-Wan’ın padawan’ı Anakin, Prenses Padme’yi korumakla görevlendirilir fakat ona âşık olur. Yaşadıkları yasak ilişki aslında cumhuriyetin sonunu getirecek olaylar zincirinin ilk halkasıdır.

3) Star Wars: Klon Savaşları (Star Wars: The Clone Wars)

Son yıllarda üç farklı Klon Savaşları anlatısı izleyicilerle buluştu. 2003 tarihinde başlayan ve üç sezon süren bir dizi, 2008 tarihli bir animasyon film ve 2008’den 2015’e kadar devam eden bir başka dizi, ikinci üçlemenin ikinci ve üçüncü bölümleri arasında yaşanan klon savaşlarını anlatıyordu.

4) Yıldız Savaşları: Bölüm 3 – Sith’in İntikamı (Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith, 2005)

Darth Sidious’ın etkisi altına giren Anakin, karanlık tarafa resmen geçer. Küçük padawanlar da dâhil olmak üzere galaksideki tüm Jedi’lar katledilir ve galaksinin bekası uğruna Cumhuriyet devrilip İmparatorluk kurulur. Ve, Anakin’in ölmek üzere olan bedeninden Darth Vader doğar.

5) Solo: A Star Wars Story (2018):

A New Hope‘ta tanışacağımız ekibin nasıl bir araya geldiğini anlatan film üçlemelerin arasındaki hikâyeleri tamamlıyor. Genç Han Solo rolünde Alden Ehrenreich’ı izliyoruz.

6) Star Wars Rebels

Aynı adı taşıyan kısa film, TV dizisi ve TV filmlerinde ilk iki üçleme arasındaki olaylar ele alınıyordu. Hikâyelerde gücüne güç katan İmparatorluk’un galakside hayatta kalan son Jedi şövalyelerini avlamaya çalışmasının yanında, İmparatorluk’a karşı kurulan direniş hareketinin nasıl ortaya çıktığı da konu ediliyordu.

7) Rogue One: A Star Wars Story (2016)

Ölüm Yıldızı’nın planlarını çalmak için yola çıkan bir grup asinin hikâyesinin anlatıldığı film, ilk Star Wars filmi A New Hope’un hemen öncesinde gelişen olayları ele alıyor.

8) Yıldız Savaşları (Star Wars: Episode IV – A New Hope, 1977)

Luke Skywalker, Han Solo, Chewbacca ve Leia, Yavin 4’teki asilere Ölüm Yıldızı’nın planını ulaştırır. Asiler aniden saldırıya uğrar fakat Luke Skywalker Ölüm Yıldızı’nı yok etmeyi başarır.

9) Yıldız Savaşları: İmparator (Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back, 1980)

Luke, Dagobah’ta Yoda’dan Jedi eğitimi alırken Han Solo, Leia, C-3PO ve R2-D2 Bespin’e gider. Ve filmin sonunda sinema tarihinin en sansasyonel sürpriz gelişmelerinden biri gerçekleşir; Luke, Darth Vader’ın oğlu olduğunu öğrenir.

10) Yıldız Savaşları: Jedi’ın Dönüşü (Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi, 1983)

Han Solo’yu, Jabba’nın elinden kurtaran Luke ve arkadaşları ikinci Ölüm Yıldızı’nı yok etmek için yola çıkarlar. Ewok’ların yardımıyla İmparatorluk güçleri yok edilir ve Darth Vader gücün aydınlık tarafına geçtikten sonra ölür.

Rey ve Kylo Ren

11) The Mandalorian (2019-)

Bizi “bebek Yoda” olarak anılan ve gizemini büyük oranda koruyan muhteşem bir karakterle tanıştıran The Mandalorian western kalıplarını kullanıp az karaktere odaklanarak şimdiden Star Wars hayranlarının büyük kısmını tatmin etmişe benziyor.

12) Skywalker Üçlemesi

Leia ve Han Solo’nun başını çektiği asiler grubunun hikâyesini bir nesil öteye taşıyan üçleme Güç Uyanıyor (The Force Awakens) ile 2015’te başlamıştı ve Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi ile sona eriyor. Artık güç Kylo Ren ve Rey’le birlikte!

STAR WARS EVRENİNİN UNUTULMAZ KARAKTERLERİ >>>

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.