Şu An Okunan
Bisiklet (Bisqilêt)

Bisiklet (Bisqilêt)

Uzun metrajı Görülmüştür‘den (2019) önce kısa filmleriyle dikkat çeken Serhat Karaaslan’ın ismini ilk olarak, İtalyan Yeni Gerçekçi filmlerinden izler taşıyan Bisiklet (Bisqilêt, 2010) sayesinde duymuştuk.

Dilek Aydın


Advertisement

Serhat Karaaslan’ın, bir okul projesi olarak, çok düşük bir bütçeyle hayata geçirdiği Bisiklet kendine has ritim duygusu ve şehrin doğal ışığını yakalayan görselliğiyle dikkat çekiyor. Karaaslan, İtalyan Yeni Gerçekçi filmlerinin ruh ikizi niteliğindeki filmde kamerasını Gazi Mahallesi çevresine göç etmiş Kürtlerin yaşamlarına çevirirken, diyalogsuz ve sade bir anlatım benimsiyor. Babasıyla birlikte çöp toplayarak geçinen bir çocuğun bisiklet arzusu üzerinden, yarım kalmaya mahkûm, bütüne erişme şansı olmayan hayat deneyimlerinin keder ve umudu aynı anda taşıyan yoğunluğunu yakalıyor. Film, 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Digital Film Academy Özel Ödülü’nü, 22. Ankara Film Festivali’nde En İyi Kısa Film ödülünü kazandı, 43. SİYAD Türk Sineması Ödülleri’nde 2010 Yılının En İyi Kısa Filmi seçildi ve daha birçok festivalden de ödülle döndü. Bisiklet aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nin gerçekleştirdiği Hisar Kısa Film Seçkisi 2011’de de yer almaktadır.

Serhat Karaaslan kimdir?
Serhat Karaaslan 1984, Varto doğumlu. 2006’da İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi. 2009’da Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama yüksek lisans programının yönetmenlik bölümüne başladı. Bisiklet, Karaaslan’ın dördüncü kısa filmi.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.