Şu An Okunan
Poyraz

Poyraz

2010 yılında ilk uzun metrajı Zefir‘e imza atan Belma Baş’ın, Zefir‘le beraber okunabilecek bu kısa filmi, bir Karadeniz köyünü kendine has ritmi ve atmosferiyle resmediyor.

DİLEK AYDIN

Poyraz, Belma Baş’ın benzer temaları takip ettiği ilk uzun metrajlı filmi Zefir‘in dünyasına hazırlanmak için iyi bir başlangıç. Her iki filmin anlatısı da bir çocuğun ölüm gerçeğiyle yüzleşmesi meselesi etrafında şekillenirken, iki filmin oyuncu kadrosu ve karakterleri de paralellik taşıyor. Başroldeki Şeyma Uzunlar’ın yanı sıra, ilk kez Poyraz’da kamera karşısına geçen Baş’ın kendi ailesinden oyuncular Zefir’in hikâye dünyasında da yerlerini alıyorlar. 2006 senesinde Cannes Film Festivali’nin kısa metraj bölümünde yarışan ve aynı sene yurt içindeki festivallerde de birçok ödül alan Poyraz’da Belma Baş, bir Karadeniz köyünü, canlılık ile yavaşlık arasında tutturduğu kendine has bir ritim ve atmosferle resmediyor. Boğucu ve aynı zamanda hiddetli doğanın her yanına işleyen yaşama ve ölüme dair işaretleri bir çocuğun gözünden, ustalık eseri bir sinematografi eşliğinde takip ediyoruz…

Belma Baş kimdir?
İstanbul Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Metin yazarlığı, çevirmenlik ve editörlük de yapmış olan Belma Baş’ın 2006 yapımı kısa filmi Poyraz, 59. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştı. Baş, 2010’da ilk uzun metrajı Zefir’e imza attı.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.