Şu An Okunan
32. Avrupa Film Ödülleri Adayları Açıklandı

32. Avrupa Film Ödülleri Adayları Açıklandı

2019’un Avrupa Film Ödülleri’nde Acı ve Zafer, Hain, J’accuse ve Sarayın Gözdesi dörder adaylıkla öne çıkan filmler.

2019’un Avrupa Film Ödülleri, 7 Aralık’ta Berlin’de yapılacak törenle sahiplerini bulacak. Adaylar arasında Acı ve Zafer (Dolor y gloria, 2019), Hain (Il Traditore, 2019), J’accuse (2019) ve Sarayın Gözdesi (The Favourite, 2018) toplam dörder adaylıkla boy gösteriyor. Son günlerde yeni bir cinsel saldırı suçlamasıyla gündeme gelen Roman Polanski’nin J’accuse’ünün Venedik Film Festivali’nin ana yarışmasında yer alması ve Altın Aslan ödülünü kazanması, yönetmenin daha önce benzeri bir suçlamanın hukuki süreci sonucunda suçlu bulunmuş olması sebebiyle tartışmalara sebep olmuştu. Pedro Almodóvar’ın otobiyografik filmi Acı ve Zafer Cannes Film Festivali’nde Antonio Banderas’a En İyi Erkek Oyuncu ödülünü getirirken, Yorgos Lanthimos imzalı Sarayın Gözdesi ise on dalda aday gösterildiği Akademi Ödülleri’nden En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ıyla (Olivia Colman) ayrılmıştı. Bu sene Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülünü kazanan Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait de la jeune fille en feu, 2019), üç adaylıkla listede öne çıkan bir diğer film.

 

En İyi Film

J’accuse – Roman Polanski

Les misérables – Ladj Ly

Acı ve Zafer (Dolor y gloria) – Pedro Almodóvar

Oyunbozan (Systemsprenger) – Nora Fingscheidt

Sarayın Gözdesi (The Favourite) – Yorgos Lanthimos

Hain (Il traditore) – Marco Bellocchio

 

En İyi Yönetmen

Pedro Almodóvar – Acı ve Zafer (Dolor y gloria)

Marco Bellocchio – Hain (Il traditore)

Yorgos Lanthimos – Sarayın Gözdesi (The Favourite)

Roman Polanski – J’accuse

Céline Sciamma – Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait de la jeune fille en feu)

 

En İyi Belgesel

For Sama – Waad Al Khateab, Edward Watts

Honeyland – Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov

Putin’s Witnesses – Vitaly Mansky

Selfie – Agostino Ferrente

The Disappearance of My Mother – Beniamino Barrese

 

En İyi Kadın Oyuncu

Olivia Colman – Sarayın Gözdesi (The Favourite)

Trine Dyrholm – Queen of Hearts

Adèle Haenel ve Noémie Merlant – Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait de la jeune fille en feu)

Viktoria Miroshnichenko – Beanpole

Helena Zengel – Oyunbozan (System Crasher)

 

En İyi Erkek Oyuncu

Antonio Banderas – Acı ve Zafer (Dolor y gloria)

Jean Dujardin – J’accuse

Pierfrancesco Favino – Hain (Il traditore)

Levan Gelbakhiani – Ve Sonra Dans Ettik (And Then We Danced)

Alexander Scheer – Gundermann

Ingvar E. Sigurdsson – Bembeyaz Bir Gün (Hvítur, hvítur dagur)

 

En İyi Senaryo

Pedro Almodóvar – Acı ve Zafer (Dolor y gloria)

Marco Bellocchio, Valia Santella, Ludovica Rampoldi – Hain (Il traditore)

Robert Harris, Roman Polanski – J’accuse

Ladj Ly, Giordano Gederlini, Alexis Manenti – Les misérables

Céline Sciamma – Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait of a Lady on Fire)

 

En İyi Komedi

Ditte & Louise – Niclas Bendixen

Tel Aviv Alev Alev (Tel Aviv on Fire) – Sameh Zoabi

Sarayın Gözdesi (The Favourite) – Yorgos Lanthimos

 

En İyi Animasyon Film

Buñuel in the Labyrinth of the Turtles – Salvador Simó

Bedenimi Kaybettim (J’ai perdu mon corps) – Jérémy Clapin

Marona’s Fantastic Tale – Anca Damian

The Swallows of Kabul – Zabou Breitman, Éléa Gobbé-Mévellec

 

Avrupa Keşif – FIPRESCI Ödülü

ANIARA – Pella Kågerman, Hugo Lilja

Atlantique – Mati Diop

Blind Spot- Tuva Novotny

Irina – Nadejda Koseva

Les misérables – Ladj Ly

Ray & Liz – Richard Billingham

 

En İyi Kısa Film

Dogs Barking at Birds – Leonor Teles

Reconstruction – Jiří Havlíček, Ondřej Novák

The Christmas Gift – Bogdan Mureşanu

The Marvelous Misadventures of the Stone Lady – Gabriel Abrantes

Watermelon Juice – Irene Moray

 

Halkın Seçimi Ödülü

Sınır (Gräns) – Ali Abbasi

Soğuk Savaş (Zimna wojna) – Paweł Pawlikowski

Dogman – Matteo Garrone

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları (Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald) – David Yates

Kız (Girl) – Lukas Dhont

Mutlu Lazzaro (Lazzaro Felice) – Alice Rohrwacher

Mamma Mia! Here We Go Again – Ol Parker

Acı ve Zafer (Dolor y gloria) – Pedro Almodóvar

Sink or Swim – Gilles Lellouche

Pervane (The Breadwinner) – Nora Twomey

Sarayın Gözdesi (The Favourite) – Yorgos Lanthimos

Journal 64 – Christoffer Boe

 

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.