Şu An Okunan
34. Ankara Film Festivali’nde Ulusal Yarışma Heyecanı Başlıyor

34. Ankara Film Festivali’nde Ulusal Yarışma Heyecanı Başlıyor

Bu yıl 34. kez düzenlenen Ankara Film Festivali’nde Ulusal Uzun Film Yarışması filmleri bugün itibariyle seyirciyle buluşmaya başlıyor. Ödüller 10 Kasım akşamı gerçekleştirilecek ödül ve kapanış töreninde sahiplerini bulacak.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 34. Ankara Film Festivali, 2 Kasım Perşembe günü düzenlenen açılış töreniyle başladı. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleştirilen açılış töreninde sunuculuğu Ünsal Ünlü üstlenirken gerek festivalin Ankaralı sinemaseverler için önemine gerek bu yılki zor şartlara rağmen festivali devam ettirme iradesine vurgu yapıldı. Törende ayrıca Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği, Onur Ödülleri ve Vakıf Özel Ödülleri de dağıtılmış oldu. Nazlı Elif Durlu’nun yönetmenliğini üstleneceği ‘100 Bin TL’ başlıklı proje Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği’ni kazanırken Aziz Nesin Emek Ödülü Nur Sürer’e, Kitle İletişim Ödülü Cahit Berkay’a, Sanat Çınarı Ödülü Mustafa Ayaz’a, Vakıf Özel Ödülleri ise Burak Çevik ve Merve Dizdar’a verildi.

Açılış töreninde ödülleriyle buluşan sanatçılar, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol ve törenin sunucusu Ünsal Ünlü’yle birlikte.

Açılış töreninde dikkat çekilen bir diğer konu, festival öncesinde yaşanan çeşitli zorluklardı. Giderek artan finansal zorluklara ek olarak festivalle ilgili gündemlerin de festival ekibini zorladığına vurgu yapıldı. Hatırlanacağı üzere Altın Portakal’da yaşanan sansür krizi sonrasında festivalin iptal edilmesinin ardından Ankara Film Festivali’nin Ulusal Yarışma’sında yarışacağı duyurulan filmlerin bir kısmı festivalden çekilmişti. Kimi filmler bu konuda bir açıklama yapmazken festivalden çekilen yapımlardan 8×8‘in yönetmeni Kıvanç Sezer, “Festival stratejisinde değişikliğe gittiğimiz için filmi çekme kararı aldık” şeklinde bir açıklama yayınlamıştı. Bu gelişmeler sonrasında yedi filmle gerçekleştirilecek Ulusal Yarışma’da Türkiye prömiyerini yapacak tek yapım Melisa Önel imzalı Aniden filmi olacak.

34. Ankara Film Festivali’nde bu yıl Ulusal Uzun Film Yarışması jüri başkanlığını yönetmen Derviş Zaim üstleniyor.

Açılış töreninin ardından başlayan Ankara Film Festivali’nde Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın yanı sıra festivalin çeşitli bölümlerine ait gösterimler de başladı. Ulusal Uzun Film Yarışması bölümüne ait gösterimler ise bugün (6 Kasım) itibariyle başlıyor. Festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması bu sene yönetmen Derviş Zaim’in başkanlığında toplanıyor. Jüride Zaim’e yazar Mine Söğüt, oyuncu Murat Kılıç ve oyuncu Selin Yeninci eşlik ediyor. Daha önce jüride yer alacağı duyurulan kurgucu Mustafa Preşeva ise hakkında taciz suçlamaları bulunduğu önce sosyal medyada sonrasında da Susma Bitsin Platformu’nun açıklamasında yankı bulduktan sonra festival yönetimi tarafından jüriden çıkarılmıştı. Festivalin bu yılki Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi ise Ali Ercivan, Fatih Özgüven ve Yeşim Tabak’tan oluşuyor.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yer alan yapımların tamamı şöyle:

  • Aniden (Yön. Melisa Önel)
  • Annesinin Kuzusu (Yön. Umut Evirgen)
  • Cam Perde (Yön. Fikret Reyhan)
  • Karganın Uykusu (Yön. Tunahan Kurt)
  • Kör Noktada (Yön. Ayşe Polat)
  • Sanki Her Şey Biraz Felaket (Yön. Umut Subaşı)
  • Yüzleşme (Yön. Filiz Kuka)

Ulusal Yarışma gösterimleri, yönetmenliğini Filiz Kuka’nın üstlendiği Yüzleşme filmiyle başlayacak. Ödüller ise 10 Kasım akşamı düzenlenecek kapanış ve ödül töreninde sahiplerini bulacak. En İyi Film Ödülü’nün 100.000 TL olduğu festivalde En İyi İlk Film 40.000 TL, En İyi Belgesel Film 30.000 TL, En İyi Kısa Film 15.000 TL ve En İyi Proje 40.000 TL para ödülüyle ödüllendirilecek. Ayrıca bu yıl bir ilk olarak En İyi Film Ödülü kazanan filmin yönetmenine bir sonraki filmi için yapımcı Cemal Okan tarafından Fono Film Post Prodüksiyon Ödülü sunulacak.

34. Ankara Film Festivali’yle ilgili detaylı bilgiye festivalin internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.