Şu An Okunan
78. Venedik Film Festivali Programı Açıklandı

78. Venedik Film Festivali Programı Açıklandı

Parallel Mothers, Madres Paralelas

Bu yıl 1-11 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 78. Venedik Film Festivali’nde yer alacak filmler açıklandı. Ana Yarışma’da Pedro Almodóvar, Paolo Sorrentino, Jane Campion gibi çok sayıda önemli yönetmenin filmleri yer alıyor. 

Geçtiğimiz yıl pandemi gölgesinde gerçekleştirilen ilk büyük festival olma özelliği taşıyan Venedik Film Festivali’nin bu yılki programı açıklandı. Roberto Benigni ve Jamie Lee Curtis’in Yaşam Boyu Başarı Ödülü alacağı festivalin açılışını Pedro Almodóvar’la Penélope Cruz’un yeniden buluştuğu Madres paralelas (Parallel Mothers) yapacak.

Bong Joon-ho başkanlığındaki jüride Chloé Zhao, Jasmila Žbanić, Virginie Efira, Cynthia Erivo, Saverio Costanzo, Alexander Nanau ve Sarah Gadon bulunuyor. Festivalde dünya prömiyerini yapacak filmler arasında Denis Villeneuve imzalı Dune, Pablo Larraín imzalı Spencer, Jane Campion imzalı The Power of the Dog, Edgar Wright imzalı Last Night in Soho, Ridley Scott imzalı The Last Duel ve Maggie Gyllenhaal imzalı The Lost Daughter yer alıyor.

Dune

Festivale bu yıl diğer bölümlere ek olarak Horizons Ekstra bölümü dâhil edildi. Festivalin Venedik Klasikleri bölümünde yer alacak yapımlar ise ilerleyen günlerde açıklanacak. 

78. Venedik Film Festivali’nde yer alan filmlerin tamamı şu şekilde:

Ana Yarışma

  • Parallel Mothers (Yön. Pedro Almodóvar) (açılış filmi)
  • La Caja (Yön. Lorenzo Vigas)
  • Reflection (Yön. Valentyn Vasyanovych)
  • The Hand Of God (Yön. Paolo Sorrentino)
  • The Card Counter (Yön. Paul Schrader)
  • Captain Volkonogov Escaped (Yön. Natasha Merkulova ve Aleksey Chupov)
  • Leave No Traces (Yön. Jan P. Matuszynski)
  • On The Job: The Missing 8 (Yön. Erik Matti)
  • Oui Rido Io (Yön. Mario Martone)
  • Freaks Out (Yön. Gabriele Mainetti)
  • Spencer (Yön. Pablo Larraín)
  • The Lost Daughter (Yön. Maggie Gyllenhaal)
  • Illusions Perdues (Yön. Xavier Giannoli)
  • Sundown (Yön. Michel Franco)
  • Il Buco (Yön. Michelangelo Frammartino)
  • Official Competition (Yön. Gaston Duprat ve Mariano Cohn)
  • L’Evenement (Yön. Audrey Diwan)
  • America Latina (Yön. Damian ve Fabio D’Innocenzo)
  • The Power Of The Dog (Yön. Jane Campion)
  • Un Autre Monde (Yön. Stephane Brize)
  • Mona Lisa and the Blood Moon (Yön. Ana Lily Amirpour)
Spencer
Spencer

Yarışma Dışı – Kurmaca

  • Il Bambino Nascosto (Yön. Roberto Ando) (kapanış filmi)
  • Les Choses Humaines (Yön. Yvan Attal)
  • Ariaferma (Yön. Leonardo di Costanzo)
  • Halloween Kills (Yön. David Gordon Green)
  • La Scoula Cattolica (Yön. Stefano Mordini)
  • Old Henry (Yön. Potsy Ponciroli)
  • The Last Duel (Yön. Ridley Scott)
  • Dune (Yön. Denis Villeneuve)
  • Last Night in Soho (Yön. Edgar Wright)

Yarışma Dışı – Kurmaca Olmayan

  • Life of Crime (Yön. Jon Alpert)
  • Tranchees (Yön. Loup Bureau)
  • Viaggio Nel Crepuscolo (Yön. Augusto Contento)
  • Republic of Silence (Yön. Diana el Jeiroudi)
  • Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song (Yön. Daniel Geller ve Dayna Goldfine)
  • Deandre#Deandre Storia Di Un Impiegato (Yön. Roberta Lena)
  • Django and Django (Yön. Luca Rea)
  • Ezio Bosso. Le Cose Che Restano (Yön. Giorgio Verdelli)

Yarışma Dışı – Özel Gösterimler

  • Le 7 Giornate di Bergamo (Yön. Simona Ventura)
  • Il Cinema Al Tempo del Covid (Yön. Andrea Segre)

Yarışma Dışı – Kısa Filmler

  • Plastic Semiotic (Yön. Radu Jude)
  • The Night (Yön. Tsai Ming-Liang)
  • Sad Film (Yön. Vasili [takma ad])

Yarışma Dışı – Televizyon 

  • Scenes From a Marriage (Yön. Hagai Levi)
Scenes from a Marriage
Scenes From a Marriage

Horizons

  • Les Promesses (Yön. Thomas Kruithof)
  • Atlantide (Yön. Yuri Ancarani)
  • Miracle (Yön. Bogdan George Apetri)
  • Pilgrims (Yön. Laurynas Bareisa)
  • Il Paradiso Del Pavone (Yön. Laura Bispuri)
  • The Falls (Yön. Chung Mong-Hong)
  • El Hoyo en la Cerca (Yön. Joaquin Del Paso)
  • Amira (Yön. Mohamed Diab)
  • A Plein Temps (Yön. Eric Gravel)
  • 107 Mothers (Yön. Peter Kerekes)
  • Vera Dreams of the Sea (Yön. Kaltrina Krasniqi)
  • White Building (Yön. Kavich Neang)
  • Anatomy of Time (Yön. Jakrawal Nilthamrong)
  • El Otro Tom (Yön. Rodrigo Pla and Laura Santullo)
  • El Gran Movimiento (Yön. Kiro Russo)
  • Once Upon a Time in Calcutta (Yön. Aditya Vikram Sengupta)
  • Rhino (Yön. Oleg Sentsov)
  • True Things (Yön. Harry Wootliff)
  • Inu-Oh (Yön. Yuasa Masaaki)

Horizons Ekstra

  • Land of Dreams (Yön. Sherin Neshat ve Shoja Azari)
  • Costa Brava (Yön. Mounia Akl)
  • Mama, I’m Home (Yön. Vladimir Bitokov)
  • Ma Nuit (Yön. Antoinette Boulat)
  • La Ragazza Ha Volato (Yön. Wilma Labate)
  • 7 Prisoners (Yön. Alexandre Moratto)
  • The Blind Man Who Did Not Want to See Titanic (Yön. Teemu Nikki)
  • La Macchina Delle Immagini di Alfredo C. (Yön. Roland Sejko)

78. Venedik Film Festivali’yle ilgili detaylı bilgiye festivalin internet sitesinden ulaşmak mümkün. 

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.