Şu An Okunan
81. Altın Küre Ödülleri İçin Adaylar Açıklandı

81. Altın Küre Ödülleri İçin Adaylar Açıklandı

Bu yıl 81’inci kez sahiplerini bulacak Altın Küreler için adaylar belli oldu. Film kategorilerinde Barbie ve Oppenheimer öne çıkarken televizyon tarafında ise Succession kazandığı dokuz adaylıkla dikkat çekti.

Oscar’ın habercisi görülen Altın Küre (Golden Globes) adayları açıklandı. Hollywood Yabancı Basın Birliği (Hollywood Foreign Press Association – HFPA) tarafından verilen ödüller HFPA hakkında çıkan skandalların ardından bu yıl ilk defa Dick Clark Productions ve Eldridge Industries iş birliğiyle dağıtılacak. 81’inci kez düzenlenecek ödüllerin film kategorilerinde Greta Gerwig imzalı Barbie elde ettiği dokuz adaylıkla en çok adaylık kazanan yapım oldu. Christopher Nolan imzalı Oppenheimer sekiz adaylıkla onu takip ederken Martin Scorsese imzalı Killers of the Flower Moon ve Yorgos Lanthimos’un yeni filmi Poor Things yedişer adaylık aldı. HBO’nun son dönemin en fazla etki yaratan dizilerinden Succession elde ettiği dokuz adaylıkla Altın Küreler’in dizi kategorilerinde öne çıkan yapım oldu. Succession‘un ardından gelen The Bear ve Only Murders in the Building‘in ise beşer adaylığı bulunuyor.


Advertisement

Ayrıca bu sene bazı değişiklikler de söz konusu. ‘Sinema ve Gişe Başarısı’ kategorisini bünyesine dâhil eden Altın Küre’de bu alandaki filmlere gişe başarısına göre bir ödül sunulacak. Dünya çapında 150 milyon dolar hasılat yapan ve sanatsal zeminde de tatmin edici bulunan filmlerin kabul edildiği kategorinin bu yılki adayları arasında Oppenheimer‘ın yanı sıra Guardians of the Galaxy Vol 3., John Wick: Chapter 4 ve Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One gibi yapımlar dikkat çekiyor. Televizyon kategorisine eklenen ‘En İyi Stand-Up Performansı’ bölümünde ise ilk kez ABD’de gösterilen, en az 30 dakika uzunluğundaki stand-up gösterileri değerlendirilecek.

7 Ocak 2024’te düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak 81. Altın Küre Ödülleri için adayların tam listesi şu şekilde:

Film

En İyi Film (Dram)
Anatomy of a Fall
Killers of the Flower Moon
Maestro
Oppenheimer
Past Lives
The Zone of Interest

En İyi Film (Müzikal ya da Komedi)
Air
American Fiction
Barbie
May December
The Holdovers
Poor Things

En İyi Yönetmen
Bradley Cooper (Maestro)
Celine Song (Past Lives)
Christopher Nolan (Oppenheimer)
Greta Gerwig (Barbie)
Martin Scorsese (Killers of the Flower Moon)
Yorgos Lanthimos (Poor Things)

Oppenheimer

En İyi Kadın Oyuncu (Dram)
Annette Bening (Nyad)
Lily Gladstone (Killers of the Flower Moon)
Sandra Hüller (Anatomy of a Fall)
Carey Mulligan (Maestro)
Greta Lee (Past Lives)
Cailee Spaeny (Priscilla)

En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal ya da Komedi)
Alma Pöysti (Fallen Leaves)
Fantasia Barrino (The Color Purple)
Jennifer Lawrence (No Hard Feelings)
Natalie Portman (May December)
Margot Robbie (Barbie)
Emma Stone (Poor Things)

En İyi Erkek Oyuncu (Dram)
Bradley Cooper (Maestro)
Leonardo DiCaprio (Killers of the Flower Moon)
Colman Domingo (Rustin)
Barry Keoghan (Saltburn)
Cillian Murphy (Oppenheimer)
Andrew Scott (All of Us Strangers)

En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal ya da Komedi)
Nicolas Cage (Dream Scenario)
Timothée Chalamet (Wonka)
Matt Damon (Air)
Paul Giamatti (The Holdovers)
Joaquin Phoenix (Beau Is Afraid)
Jeffrey Wright (American Fiction)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Emily Blunt (Oppenheimer)
Danielle Brooks (The Color Purple)
Jodie Foster (Nyad)
Julianne Moore (May December)
Rosamund Pike (Saltburn)
Da’Vine Joy Randolph (The Holdovers)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Willem Dafoe (Poor Things)
Robert De Niro (Killers of the Flower Moon)
Robert Downey Jr. (Oppenheimer)
Ryan Gosling (Barbie)
Charles Melton (May December)
Mark Ruffalo (Poor Things)

Killers of the Flower Moon

En İyi Animasyon Film
The Boy and the Heron
Elemental
Spider-Man: Across the Spider-Verse
Suzume
The Super Mario Bros Movie
Wish

En İyi Uluslararası Film
Anatomy of a Fall
Fallen Leaves
Io Capitano
Past Lives
Society of the Snow
The Zone of Interest

En İyi Senaryo
Barbie
Poor Things
Oppenheimer
Killers of the Flower Moon
Past Lives
Anatomy of a Fall

En İyi Film Müziği
Ludwig Göransson (Oppenheimer)
Jerskin Fendrix (Poor Things)
Robbie Robertson (Killers of the Flower Moon)
Mica Levi (The Zone of Interest)
Daniel Pemberton (Spider-Man: Across the Spider-Verse)
Joe Hisaishi (The Boy and the Heron)

En İyi Orijinal Şarkı
Addicted to Romance (She Came to Me)
Dance the Night (Barbie)
I’m Just Ken (Barbie)
Peaches (The Super Mario Bros Move)
Road to Freedom (Rustin)
What Was I Made For? (Barbie)

Sinema ve Box Office Başarısı
Barbie
Guardians of the Galaxy Vol 3
John Wick: Chapter 4
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
Oppenheimer
Spider-Man: Across the Spider-Verse
Taylor Swift: The Eras Tour
The Super Mario Bros Movie

Succession

Televizyon

En İyi Televizyon Dizisi (Dram)
Succession
The Crown
The Diplomat
The Last of Us
1923
The Morning Show

En İyi Televizyon Dizisi (Müzikal ya da Komedi)
Abbott Elementary
Barry
Jury Duty
Only Murders in the Building
Ted Lasso
The Bear

En İyi Mini Televizyon Dizisi ya da Filmi
Beef
Lessons in Chemistry
Daisy Jones and the Six
All the Light We Cannot See
Fellow Travelers
Fargo

En İyi Kadın Oyuncu (Dram)
Bella Ramsey (The Last of Us)
Emma Stone (The Curse)
Helen Mirren (1923)
Imelda Staunton (The Crown)
Keri Russell (The Diplomat)
Sarah Snook (Succession)

En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal ya da Komedi)
Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs Maisel)
Quinta Brunson (Abbott Elementary)
Elle Fanning (The Great)
Selena Gomez (Only Murders in the Building)
Natasha Lyonne (Poker Face)
Ayo Edebiri (The Bear)

En İyi Kadın Oyuncu (Mini Dizi)
Ali Wong (Beef)
Brie Larson (Lessons in Chemistry)
Elizabeth Olsen (Love & Death)
Juno Temple (Fargo)
Rachel Weisz (Dead Ringers)
Riley Keough (Daisy Jones and the Six)

En İyi Erkek Oyuncu (Dram)
Pedro Pascal (The Last of Us)
Kieran Culkin (Succession)
Jeremy Strong (Succession)
Brian Cox (Succession)
Gary Oldman (Slow Horses)
Dominic West (The Crown)

En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal ya da Komedi)
Bill Hader (Barry)
Steve Martin (Only Murders in the Building)
Jason Segel (Shrinking)
Martin Short (Only Murders in the Building)
Jason Sudeikis (Ted Lasso)
Jeremy Allen White (The Bear)

En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi)
David Oyelowo (Lawmen: Bass Reeves)
Jon Hamm (Fargo)
Matt Bomer (Fellow Travelers)
Sam Claflin (Daisy Jones and the Six)
Steven Yeun (Beef)
Woody Harrelson (White House Plumbers)

The Bear

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Abby Elliott (The Bear)
Christina Ricci (Yellowjackets)
Elizabeth Debicki (The Crown)
Hannah Waddingham (Ted Lasso)
J Smith-Cameron (Succession)
Meryl Streep (Only Murders in the Building)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Matthew Macfadyen (Succession)
James Marsden (Jury Duty)
Alan Ruck (Succession)
Alexander Skarsgård (Succession)
Billy Crudup (The Morning Show)
Ebon Moss–Bachrach (The Bear)

En İyi Stand-Up Performansı
Chris Rock (Selective Outrage)
Sarah Silverman (Sarah Silverman: Someone You Love)
Wanda Sykes (I’m an Entertainer)
Ricky Gervais (Ricky Gervais Armageddon)
Trevor Noah (Where Was I)
Amy Schumer (Emergency Contact)

Kaynak: The Guardian

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.